Middlesex – Jeffrey Eugenides

Middlesex Jeffrey Eugenides’in birçok dile çevrilmiş ve milyonlar satmış en ünlü kitabı. Ben Eugenides’in daha önce The Marriage Plot adlı kitabını okumuş ve çok sevmiştim, sonunda bu en ünlü kitabını okumanın da vakti gelmişti. Baştan sonra çok farkı bir kitap var karşınızda.

Middlesex - Jeffrey Eugenides

Middlesex içinde neredeyse her şeyi barındıran bir kitap: ensest ilişkiler, tarih, savaş, göç, aşk, kimlik, cinsel deneyimler ve daha milyon şey daha… Ancak aslında bir aile masalı, bir değişim ve gelişim romanı. Aynı anda birçok şey olabilen bir roman bu anlayacağınız. Birbirinden renkli karakterlerinin hayatlarına, kültürden kültüre değişen renklere rastladıkça kitaba dünyanın küçük de olsa bir kısmının rahatça yerleştiğini göreceksiniz. Şu sıralar kafanız dağınıksa pek öneremeyeceğim çünkü çok da su gibi akan bir roman olduğu söylenemez. Ancak farklı bir şeyler okumak ve hayli ilginç bir hikayesi olan koca bir aile içinde bir süre kaybolmak peşindeyseniz çok hoşunuza gidebilir. Keyifle!

Jeffrey Eugenides

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Middlesex – Jeffrey Eugenides

2003 PULITZER EDEBİYAT ÖDÜLÜ

“21. YÜZYILIN EN İYİ 12 ROMANI” seçkisinde (BBC’nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

“ÖLMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 1001 KİTAP”tan biri

Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey’de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.

Bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen Middlesex. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides’in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. Genin yolculuğunun sonlandığı yerde, Calliope’nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: Bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? Ve böylece dinlemeye başlıyoruz Stephanides ailesinin Osmanlı Bursası’ndan Henry Ford’un Detroit’ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. Koza Han, İzmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan Detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… Sonunda birleşip Calliope Stephanides’i oluşturacak tüm parçalar.

Eugenides dokuz yılda yazdığı Middlesex’te üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış bir aile hikâyesini tabulara ve dogmalara alaycı bir dille karşı çıkarak, inanılmaz bir akıcılıkla anlatıyor. Bugüne kadar 35 dilde yayımlanan ve üç milyonun üstünde okura ulaşan Middlesex, bir modern zamanlar destanı. Ve tüm destanlar gibi, kahramanlarının hikayesinden çok daha fazlasını söylüyor bize.

Menüye dön