Michel Pastoureau – Mavi, Bir Rengin Tarihi

Mavi, Bir Rengin Tarihi adlı kitabı okumak istedim çünkü mavi ile çok değişik bir ilişkim var. Küçükken maviyi hiç sevmezdim. Buz gibi, saçma sapan bir renk gibi gelirdi bana. Büyüdükçe maviyle aram düzeldi. Hayatıma “blue jean”ler, “blues” ve daha nicesi girdi. Maviden hiçbir yerde kaçış yoktu zaten. Hala da yok. Peki neden? Bu renk ne oldu da kanıma girdi bir anda? Hala en sevdiğim renk olmasa da soğuk bir renk olan maviye sıcak bakıyorum.
Üzerinde hiç düşünmediğimiz renkler, hayatımızda nasıl bir rol alıyor? Biz onları ne şekilde değiştiriyor, nasıl kullanıyoruz? Siyasetten, dine, edebiyattan müziğe renklerin anlamı da değişiyor mu? Mavi ne oldu da Alman Romantizmi’nin simgesel figürü haline geldi? Boya yapan insanlar renklerin kaderini nasıl belirledi? Eskiden hiç rağbet görmeyen ve hatta küçümsenen mavi, nasıl oldu da Avrupa’nın en sevilen rengi oldu? Kederli insanların duygularını nitelemek için hangi ülke hangi renklere başvuruyor? Bu ve daha önce pek üzerinde durmadığımız sorular keyifli bir şekilde anlatılıyor Michel Pastoureau’nun Mavi adlı kitabında. Mavi’den hoşlanmıyorsanız bile (ki bu durumda küçük bir kitlenin içindesiniz demektir) muhakkak göz atın derim. Bir renk tarihinden çok daha fazlasını bulacaksınız.

Mavi, Bir Rengin Tarihi

Tanıtım Yazısı:
Antik Roma’da barbarların, yabancıların rengidir, Antikçağ’da renk bile sayılmaz, Antik Yunan’da hiçbir metinde adı geçmez, öyle ki bazı filologlar Yunanlıların maviyi göremediklerini bile düşünürler, Ortaçağ’da Katolikler adını bile anmazlar… Sonra birden her şey değişir. Mavinin Avrupa toplumlarındaki tarihi inanılmaz bir yön değiştirmeyle yazılmıştır: Başka deyişle, yerden göğe yükselir adeta.
Michel Pastoureau’nun bu şaşırtıcı çalışması, Antikçağ ve Ortaçağ toplumlarından Modern Çağ’a kadar, söz dağarcıkları, kumaşlar, giysiler, semboller, günlük yaşam, din ve sanat üzerinden mavi rengin toplumsal alandaki evrimini inceliyor. Eskiden Avrupa’da hor görülen bir renkken, bugün nasıl açık ara en sevilen renk mertebesine eriştiğini tüm sosyolojik ve psikolojik yönleriyle mercek altına alıyor. Pastoureau, renklerin de bir tarihi ve hayatı olduğunu, mavinin heyecan verici macerasıyla gözler önüne seriyor.
Bu kitapla ne içilir: Şarap
Bu kitapla ne yenir: Peynir (Şaraba yarenlik etsin diye.)
Bu kitapla ne dinlenir: Sting, Mercury Falling albümü iyi gider.
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön