Michael Kohlhaas – Heinrich von Kleist

Michael Kohlhaas okurken sinirden köpüreceğiniz bir kitap olacak. Heinrich von Kleist yaşadığı adaletsizlikler karşısında soylulara ve sisteme meydan okuyan bir insanın hikayesini anlatıyor bu kitabında. Sinirden köpüreceksiniz çünkü adamın yaşadıklarını okudukça, yaşanılanların ne yazık ki bize çok da uzak olmadığını göreceksiniz.

Michael Kohlhaas - Heinrich von Kleist

Michael Kohlhaas bir Sakson soylusunun iki atına el koyması ve uşağını da dövdürmesini gerekli yerlere şikayet eder. Uzun uğraşlar sonucunda çaldığı her adalet kapısının suratına kapandığını görünce ve adalet arayışı sırasında da eşini çok fena bir şekilde kaybedince kendi adaletini sağlamak üzere yemin eder. Bundan sonra yapmak istediği tek şey o şımarık soyluyu bulmak ve cezasını vermektir. Bu kendi halinde yaşamını sürdüren ve alın teriyle parasını kazanan adam, adaletsizlik yüzünden bir haydut ve katil olacaktır artık. Kitap ilerledikçe siz de intikam duygusuyla biraz ateşlendiğinizi hissedeceksiniz emin olun. Bir oturuşta bitiveren kitabın sonunda ise ne hissedeceğinizi şimdiden merak ediyorum. Bir klasik okumak istiyor ve fakat vaktim yok diyorsanız tam da size uygun bir kitap olabilir bu. Keyifle!

Tanıtım yazısı:

Alman tüccar Hans Kohlhase 1532’de Leipzig panayırına giderken, bir Sakson soylusu iki atına el koyar. Kendisine tazminat ödenmesi için mahkemeye yaptığı başvuru sonuçsuz kalınca, tüm Sakson soylularına açıktan açığa meydan okumaya başlar…
19. yüzyıl Alman edebiyatının en etkileyici yazar ve şairlerinden Heinrich von Kleist’ın ilk kez 1810’da yayınlanan Michael Kohlhaas adlı novellası, 16. yüzyılda yaşanmış gerçek bir olaydan yola çıkar. Birçok kez opera, tiyatro ve sinemaya da uyarlanan Michael Kohlhaas, insanların ve doğanın zorbalığı karşısında dayanma gücünü tüketircesine harcayan bir asinin haklarını savunmadaki kararlılığını ve egemenlerin acımasızlığını anlatır.
Klasik Alman edebiyatının en “modern” yazarlarından biri olan Kleist’ın bu yapıtını, Bilge Uğurlar ve Türkis Noyan’ın ustalığa varan çevirileriyle sunuyoruz.

Buradan satın alın: Michael Kohlhaas – Heinrich von Kleist

Bu kitapla ne içilir: Viski
Bu kitapla ne dinlenir: Eight Seasons by Gidon Kremer, Kremerata Baltica Bu albümü sürekli dinleyin zaten, sadece okurken dinlemek gerçekten yazık olur.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön