Mavi Ok – Gianni Rodari

Mavi Ok Gianni Rodari’nin İki Kere Doğan Baron adlı kitabından sonra okuduğum ikinci çocuk kitabı oldu. Çocukları birbirinden renkli karakterler ile tanıştıran; Hans Christian Andersen ödülünü kazanmış bu İtalyan yazarın kitaplarıyla hala tanışmadıysanız biraz acele edin derim.

Mavi Ok - Gianni Rodari

Mavi Ok göze çarpan rengi ve tüm çocukları hayallere iten yolculuklarıyla cadı Befana’nın dükkanında yer alan en gözde oyuncaklardan biridir. Mavi Ok her şeyiyle mükemmel bir trendir! Ne yazık ki oldukça fakir olan Francesco’nun Mavi Ok’u alacak parası yoktur ancak yine de dükkana girip Befana’ya yazdığı mektubu verir. Befana para olmadan asla bir oyuncak satmayacağını ve onun da yaşaması için paraya ihtiyacı olduğunu söyler ve üzüntü içindeki Francesco’yu dükkanından çıkarır. Vitrinde olan oyuncakların hepsi tüm bu olanları görmüşler ve Francisco için çok üzülmüşlerdir. Gül Bebek, Gümüş Tüy, Sarı Ayı, Bozukluk, Makinist, General, Kurşun Askerler, Pilot, Kaptan Yarımsakal ve diğer tüm oyuncaklar hayatlarını tamamen değiştirecek bir karar verirler. Dükkandan kaçıp Francesco’ya gideceklerdir! Oyuncakların her biri kendine özgü huyları ile çok sevimli ve başlarından geçenleri okumak da çok keyifli. Çocukların da çok seveceğine inanıyorum. Keyifle!

Mavi Ok - Gianni Rodari

Kitapta beni gülümseten cümleler: “‘Bin uyuyan balina bedeni!’ diye homurdandı Kaptan Yarımsakal. ‘Sanırım bizim yaşlı patron adaletsizlik yaptı: İşte şimdi bu çocuk sevindirilmezse kötü bir çocuk olacak.'”
“… treninin yolcuları üzüntüyle birbirlerine baktılar. Sadece bebekler kimseye bakmıyorlardı, trenin sallantısıyla bir süre önce uyuyakalmışlardı.”
“Geliyoruz biliyor musun? Hepimiz geliyoruz. Sana şahane bir sürpriz olacak bu. Oyuncaklarla yüklü bir tren, kocaman bir karavan halinde geliyoruz. Biraz daha beklersen göreceksin.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mavi Ok – Gianni Rodari

Oyuncakların kalbi var mıdır?

Vitrinde sergilenen Mavi Ok adındaki oyuncak tren, Francesco’nun dikkatini çekse de onu alacak parası yoktur. 6 Ocak gecesi vitrindeki bütün oyuncaklar trene binip onları gerçekten isteyen çocuklara varmak üzere yola koyulurlar.

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10, 11, 12

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön