Matilda – Roald Dahl, Kitap mı Film mi?

Matilda çocuk kitabı

Matilda son dönemde okuduğum en iyi çocuk kitabı oldu. Hatta Roald Dahl’ın yazdığı en iyi çocuk kitabı bile diyebilirim. Küçükken okuyamamış olsam da şu yaşımda (ki inanın yaşımı aldım) o kadar büyük bir zevkle okudum ki yediden yetmiş yediye herkese içtenlikle öneririm.

Ara sıra çocuk kitapları okumak bana çok iyi geliyor. Olmazları olur yapan yegane şeylerden biri de çocuk kitapları olduğundan tüm önyargılarımdan kurtulmak için üst üste çocuk kitapları okuyorum. Matilda beni özellikle çok etkiledi. Elbette bunda Matilda’nın mükemmel bir okur olmasının etkisi de çok büyük. Ancak Matilda’nın hikayesi sadece müthiş bir okur olmasıyla bitmiyor elbette. Güçlüler, güçsüzler, adalet, sevgi, zorbalar ve bunları alt etmenin yolları gibi birçok şeyi de ustalıkla anlatan Roald Dahl, yıllarca unutulmayacak bir çocuk kitabı yazmış.

Matilda ve Danny DeVito yönetmenliğinde film

Matilda film

Matilda’nın kitabını bitirdikten hemen sonra filmini de izledim. Danny DeVito’nun yönettiği filmde kitapta olmayan birçok şey var. Kitapta olan ve bence en önemli şey de ne yazık ki filmde yok; bir çocuğun duygusal gelişimi. Buna rağmen yine de çocuklar için oldukça sevimli bir film olduğunu düşünüyorum. Elbette kitaptan sonra izlemeleri çok daha iyi olur. Hem ikisi arasındaki kıyaslamayı yapabilirler hem de çoğu zaman kitabın filmden daha iyi olduğunu görüp kitaplara daha bir şevkle sarılabilirler. Evinizde minik bir birey varsa Matilda’yı birlikte okuyup sonrasında da izlemek çok zevkli olabilir. 

If you are good life is good.
― Roald Dahl

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Roald Dahl – Matilda

Matilda, kitap okumaya karşı doyulmaz bir iştahı olan çok zeki, olağanüstü bir kızdır. Üç yaşına geldiğinde evdeki gazete ve dergileri inceleyerek kendi kendine okumayı öğrenmiştir. Dört yaşına geldiğinde köy kütüphanesindeki tüm kitapları bir çırpıda bitirmiştir. Anne-babası Bay ve Bayan Wormwood ise onun işe yaramaz bir baş belası olduğunu düşünmektedir. Onların yalnızca televizyon izlemekle ve insanları aldatarak para kazanmakla ilgili olduklarını gören Matilda, anne-babasını cezalandırmaya karar verir. Kendisine her kötü davrandıklarında şu ya da bu şekilde buna bir karşılık verecektir. Bu zeki, sevimli küçük kız çok geçmeden doğaüstü güçleri olduğunu da keşfedecektir. Bu güçler yalnızca evde değil, Matilda ve sınıf arkadaşlarının gelmiş geçmiş en korkunç başöğretmen olan Bayan Trunchbull’la başa çıkarken de çok işine yarayacaktır.

Not: Roald Dahl kitaplarını okumuş olsam da yazarın ırkçı ve Hitler yanlısı olduğunu unutmuyorum. Siz de bunu bilerek kitaplarına yaklaşın derim.

Menüye dön