Mary Shelley – Frankenstein

Frankenstein’ı o kadar çok duymuş ve dinlemiştim ki uzunca bir süre kitabı okumuş ama unutmuş olduğumu düşünmüştüm. O ya da bu şekilde ve ne yazık ki bilinçsizce maruz kalmışız Frankenstein’a ve benim gibi birçok insan olduğunu da görüyorum. Bu sebeperlerden ötürü büyük bir şevkle okudum kitabı ve aklımda kalanlar ile ne kadar alakasız olduğunu görünce de hiç şaşırmadım. Siz de benim gibi kulaktan dolma bilgilerle ya da filmiyle yetinemiyorsanız ve okuyacak bir kitap arıyorsanız okuyun derim. İnsanı gerçekten çok etkileyen bir kitap bu.

Mary Shelley

Frankenstein’ın bu kadar popüler olması ve geçen yıllara rağmen hala çok satması elbette tesadüf değil. Okuduğunuzda asıl canavarın kim olduğunu tekrar düşünürken, varoluşu, doğayı, bilgiye olan açlığı, insan doğasını ve daha birçok şeyi tekrar tekrar sorgulayacaksınız. Bir kitap nasıl olur da klasikler arasına girer, neleri anlatır da tüm insanlığı etkiler bu kitapta görmek mümkün. Mary Shelley kitabı sadece on sekiz yaşındayken yazmaya başlamış. Yazarın dehası, kitapta anlatılan konuyla da yazım diliyle de okura ulaşıyor. İnsanın evrendeki yerini, doğayla olan iletişimi ve onu nasıl değiştirdiği, bu değişikliğin sonuçları üzerine bol bol kafa yoracaksınız. Bu güzelim kitabı okumadan etmeyin derim. Emin olun çok seveceksiniz. Keyifle!

Frankenstein

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Frankenstein genç, idealist bir doğa felsefesi öğrencisidir. Maddeye can vermenin sırrını keşfederek bir ucube yaratır. Yaratıcısı tarafından reddedilen canavar, yüreği müşfik, mizacı yumuşak da olsa, görenlerde korku uyandırır ve toplumdan gizlenmek zorunda kalır. Yalnızlığı artan, günbegün tecrit edilen ucube acımasızlaşır ve kendisini yaratandan korkunç bir şekilde öç almaya girişir.

Frankestein; Aydınlanma Düşüncesinin, insan-doğa karşıtlığını insan lehine aşma idealini dile getiren ilk ve en önemli edebi baş yapıtıdır. Yer yer “aşırı” bir pozitivizmin egemen olduğu Frankestein, “büyüsü bozulmuş” bir dünyada yabancılaşmış insanın dramatik varoluşunu destansı bir biçimde betimler. Bilimle kurguyu ustalıkla birleştiren Mary Shelley, bir anlamda bilimkurgunun öncüsü ve yaratıcısı olma ünvanını da hak etmektedir.

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön