Marx (Bir Çizgi Biyografi) – Corinne Maier, Anne Simon

Marx (Bir Çizgi Biyografi) Corinne Maier’in okuduğum ikinci kitabı oldu ve bu yazar hakkında daha çok sempati duymaya başladım diyebilirim. İlk kitabı da yakın zamanda okuduğum (ve kesinlikle katıldığım) No Kid – Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden idi. Çizgi roman seviyorsanız ve bu enfes adam hakkında bir şeyler öğrenmenin zamanının geldiğini düşünüyorsanız sizin için mükemmel bir kitap olabilir.

Marx (Bir Çizgi Biyografi)

Marx’ın hayatına küçük bir bakış

Karl Marx’ın hayatını okumak için sabırsızlanmadığınızı (Kimi kandırıyoruz? Kimsenin aklına bile gelmiyordur eminim.) biliyorum. Biliyorum çünkü insan eğer ilgili bir bölümde okumuyorsa ya da tüm arkadaşları “Karl”ın hayatını okumuş da bir o okumamışsa bu adamın hayatını okumaya kalkmaz. İşte tam da bu nedenle Marx (Bir Çizgi Biyografi) kıymete biniyor. Hayatını tüm detaylarıyla elbette anlatmıyor bu çizgi roman ancak filozofun hayatındaki önemli gelişmeleri ve fakirlikle uğraşılarını hoş bir şekilde anlatıyor. Yer yer komik yer yer insanı bolca düşündüren bir çizgi roman olmayı zevkle başarmış Marx diyebilirim. Ben özellikle çok minik olarak yer verilmiş olsa da kızlarının aşk maceralarını okurken çok güldüm. Önceden Paul Lafargue’ın Tembellik Hakkı‘nı okuduğumdan Karl Marx’ın kızıyla evlendiğini biliyordum. Bu enfes kitabı da bana hatırlatması açısından şahane bir okuma oldu diyebilirim. Özetle, hayli keyifli bir çizgi roman olmuş bu. Dünyayı değiştirmiş bu filozofun hayatına kısaca bir giriş yapmak istiyorsanız mutlaka okuyun derim.

Marx (Bir Çizgi Biyografi)

Esen Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Marx (Bir Çizgi Biyografi) – Corinne Maier, Anne Simon

“Çok güzel bir kitap. Dünyanın bütün okurları, kitapçılarınıza!”
-Romain Delannoy-

“Dünü ve bugünü doğru okuyan, bilgi dolu ve akıcı bir kitap.”
-BDGest-

“Okurunu, kendini çevreleyen dünyaya dair derin düşüncelere iten bir eser.”
-Sceneario-

“Hegelci felsefeden ‘Komünist Manifesto’nun yazılışına, komünizmin doğuşunu hatırlatan harika bir kitap.”
-Michel Labrie-

“Mutlaka okunmalı. En azından kimi önyargıları ortadan kaldırmak için…”
-Sceneario-

“Benim adım Karl Marx. Kimileri bana şeytan dedi, zira kapitalist düzeni yıkmaya çalıştım. Sizin kriziniz, benim yaşadığım krize benziyor. Öyleyse tek çare: Devrim”

O, tarihin sönmüş közlerine üfleyip onu yeniden alevlendirdi. Fikirleri ve mücadelesiyle dünyayı değiştirdi. İşte, hareketli hayatının hikayesi.

Menüye dön