Marilyn and Me – Ji-Min Lee

Marilyn and Me Koreli yazar ve senarist Ji-Min Lee’nin yazdığı; Kore Savaşı’nın hemen sonrasında, Marilyn Monroe’nun Kore’ye gelişini anlatan bir roman. Marilyn Monroe hakkında daha çok şey okumayı beklerken sadece bir yan karakter olarak kaldığını görmek biraz şaşırtıcıydı açıkçası. Sonuçta kitabın adı Marilyn ve Ben!

Marilyn and Me - Ji-Min Lee

Marilyn and Me, 1954’te Kore Savaşı’nın sonrasında geçen dört günü anlatıyor. Monroe yeni eşi Jo Dimaggio ile Japonya’daki balayına ara verip Kore’ye, Amerikan askerlerine konser vermeye geliyor. Amerikan üssünde çalışan Alice (asıl adı Kim Ae-sun), Monroe’nun çevirmeni olarak görevlendiriliyor. Birbirinden çok farklı hayatlara sahip bu iki kadının sıra dışı koşullarda, sıra dışı bir arkadaşlık kurduğunu okumak keyifliydi. Ancak kitabın asıl konusu Kore Savaşı esnasında ve sonrasında, Kore’de olan bitenler ve savaşın insana yaptıkları elbette. Kore Savaşı ile özellikle ilgileniyorsanız öneririm aksi halde çok önereceğim bir kitap değil.

Harper Collins’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Marilyn and Me – Ji-Min Lee

‘A beautifully woven page turner’ Heather Morris, author of The Tattooist of Auschwitz

A gripping and heartwrenching novel of damage and survival, grief and unexpected solace, Marilyn and Me is a fascinating – and timely – insight into an extraordinary time and place

How do you translate the present, when you can’t let go of the past?

It is the winter of 1954, and in the rubble-strewn aftermath of the Korean war Marilyn Monroe has come to Seoul to perform to the US soldiers stationed there. Incongruous in her silk dress and flawless makeup, she sings of seduction and love, dazzling battle-scarred Americans and Koreans alike.

Alice, the woman chosen to be Marilyn’s translator, was once Kim Ae-sun, before her name was stolen from her – along with so much else – by the war. With her prematurely grey hair, her fraying lace gloves and the memories that will engulf her if she lets them, Alice works as a typist for the US military. It is a job that has enabled her to survive, and to forget. 

As they travel across the country, over the four days of Marilyn’s tour, the two women begin to form an unlikely friendship. But when Alice becomes embroiled in a sting operation involving the entrapment of a Communist spy she is forced to confront the past she has been trying so hard to escape.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön