Maria Semple – Neredesin Bernadette? (Plaj Kitabı)

Neredesin Bernadette konusuna şöyle bir göz atıp, hazır indirimdeyken annemin yazlıkta okuması için aldığım bir kitaptı. Yazlıkta bir süre hem evde hem de sahilde elde ve çeşitli plaj çantalarında dolandıktan sonra nihayet İzmir’deki kitaplığa girmiş. Ben de İzmir’e bizimkileri ziyarete gittiğimde yanımda götürdüğüm tüm kitapları bitirdim her zamanki gibi. Kitaplıklarını karıştırırken de Neredesin Bernadette gözüme çarptı. Normalde pazarlaması harikası popüler kitaplara pek şans vermesem de hem okuması kolay hem de kısa diye bir şans vermek istedim.

nerdesin bernadette Maria Semple
Neredesin Bernadette Maria Semple’nin ikinci romanı. İlk romanı This One is Mine Los Angeles’ta yer alırken neredesin Bernadette yazarın şu an yaşadığı Seattle’da geçiyor. Maria Semple aynı zaman Arrested Development, Mad About You ve Ellen gibi televizyon şovları için de yazarlık yapıyormış. Yazar hakkında bu kısacık bilgilerden sonra gelelim kitaba…

Neredesin Bernadette Maria Semple
Yoğun bir şekilde “kadın romanı” ve “romans edebiyatı” olarak etiketlendirilmemiş bir kitap Neredesin Bernadette. Bu açıdan bu tür kitapları benim gibi katiyen okumayan bir insansanız hemen rahatlayabilirsiniz. Evet bu kitap kadınlarla ilgili ama kulağına su kaçırmayan cinslerinden. Karakterleri de okuyanlarda farklı hisler uyandırıyor. Ben kitabın içine çok giremediğimden güçlü duygulara sahip değilim ama şu kadarını söyleyebilirim. Bernadette kızı Bee kadar eğlenceli ve kıvrak zekalı. Ancak eşini ve çocuğunu bırakıp, aslında hayatı bırakıp ortadan kaybolması hemen itti beni. (Spoiler veren bir insan değilim bilirsiniz, kitabın başlığından Bernadette’nin kaybolduğu anlaşıldığından rahat rahat yazıyorum.) Bee’nin babasının ve Bernadette arayışları ise sanki bir televizyon filmini anımsatıyor ki yazarımız bildiğiniz gibi televizyona yazıyor. Bu kitap kötü bir kitap olmasa da tam da tahmin ettiğim gibi bir plaj kitabı olmaktan öteye geçmedi gözümde. Hafta sonunda okuyup bitirebileceğiniz eğlenceli ve hafif bir kitap arıyorsanız da keyifli olabilir. Karar sizin.

whered-you-go-bernadette-by-maria-semple
Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Maria Semple – Neredesin Bernadette

Bernadette… kayıp bir anne.
Bernadette’in kocası Elgie… bir Microsoft dehası.
Bee… onların 15 yaşındaki kızı.
Bir Çocuk, Bir Anne Ve Bir Baba
Yeterli mi aile olmaya?

“Ellen”, “Saturday Night Live”, “Mad About You” ve “Arrested Development” gibi program ve dizilerin de yazarlığına imza atan Maria Semple’dan, hem öyküsüyle hem de dili ve üslubuyla dikkat çeken, benzersiz bir roman.

Sağlam bir kurguya dayalı Bu Kitap e-posta, mektup, F.B.I. raporları, hatta fatura gibi pek çok tazın türünü içinde barındırıyor. Tüm bu türlerin ne denli zekice kullandığını, her bir bilginin nasıl da yaratıcı bir şekilde gözler önüne serildiğini görebilirsiniz elbet ama bunu yapabilmek için önce kahkahalarınıza bir ara vermeniz gerekiyor.”
The New York Times

Yaratıcılık ve anne-kız ilişkisinin gücü sıradışı bir anlatımla birleşiyor ama okur romanı okurken bunu fark edemeyecek denli eğleniyor olabilir tabii…”
The Oprah Magazine

İnanılmaz eğlenceli… Semple, çocuklarını özel okullara gönderen evhamlı aileler ve çevre bilincine kafayı takmış komşularla dolu bir hayattan alaycı bir kesit sunuyor…
Vogue

Semple bir kadının hayatını oluşturan bileşenleri ve çevresindeki insanların kadınları algılayış şekillerini hayranlık verici bir şekilde anlatıyor.
Publishers Weekly

“Zeki ve yaratıcı olduğu kadar özgün ve içten…”
Gillian Flynn

“Neşeli, matrak ve harika bir kitap ama en iyi yanı bir sonraki sayfada ne ile karşılaşacağınızı asla kestiremiyor olmanız.”
Kate Atkinson

Menüye dön