Mansfield Park – Jane Austen

Mansfield Park Jane Austen’ın okuduğum dördüncü kitabı oldu ve sanırım okuması en çok zaman alan da bu oldu. Diğer kitaplarına kıyasla biraz daha az zevkle okuduysam da yine de hoş bir Jane Austen klasiği olduğunu söyleyebilirim. Diğer kitaplarıyla kıyaslayacak olsam, ana karakter Fanny’i diğer romanlarındaki Elizabeth Bennet ve Emma’dan daha çok sevdiğimi söyleyebilirim ama ne Aşk ve Gurur’daki mizah ne de Emma’daki sürükleyicilik vardı bu kitapta. Hepsinden çok daha yavaş ve sonu diğerlerine göre çok daha detaysız bitiveren bir romandı. Ama işte yine de güzel bir Austen romanıydı.

Mansfield Park, Fanny Price’ın ince ruhuna pek de uymayan fakir ve kaba aile evinden ayrılıp, zenginlik ve nezaket içinde yüzen teyzesinin evi Mansfield Park’a gelmesiyle başlıyor. Küçük yaşta yerleştiği bu evde yaşamaya alışması hayli zor olsa da zaman geçtikçe, kuzeni Edmund’un da yardımıyla bu evin kurallarına ve tarzına uyum sağlamaya başlıyor. Her Austen romanında olduğu gibi olaylar ve karakterler üzerinden müthiş bir toplum tablosu seriliyor önünüze. Her bir karakter üzerinden hayat dersleri de vermeyi ihmal etmiyor Austen. Her kitabında yazarın gözlem gücüne hayran kalmadan edemiyorum doğrusu. Böylesine derin ve üç boyutlu karakterlerle her zaman karşılaşamıyor insan. Kitap boyunca Fanny’nin gelişimini seyretmek ve etrafındaki gülünç olayları takip etmek, sanki uzak akrabalarımdan haber alıyormuşum gibi hissettirdi bana. Bir de tabi her Austen romanındaki bol engelli bir aşk öyküsü de mevcut. Keyifle okuyun!

Mansfield Park - Jane Austen

Tanıtım yazısı:

Mansfield Parkı, tıpkı Emma gibi, Jane Austen’ın olgunluk dönemi romanlarındandır. Gerçi zina, Austen’ın romanlarında pek rastlanan bir tema değildir, ama huzur içinde yaşayan ev halkını birbirine kattığında, hiç umulmadık sonuçlara yol açacaktır. Romanın kadın kahramanı Fanny Price, bu sonuçlarla mücadele etmek zorunda kalacak, bu arada bir yandan kendi duygularıyla yüzleşirken, bir yandan da yakın çevresinden gelen baskılara karşı koyması gerekecektir.
Mansfield Parkı, gerek anlatım biçimi, gerek dini ve dinsel görev bilincini tartışması bakımından Austen’ın en ciddi romanıdır. Fanny Price, Bertram ailesinin kır evlerinde onların elinde yetişmiş, pek ilgi gösterilmeyen, içekapanık bir kızdır. Roman geliştikçe gerçek bir kahramana dönüşecek, ahlakî yetkinliği sayesinde sonunda kendisini Bertram ailesine bütünüyle kabul ettirecektir.
Aşk ve Gurur ve Emma gibi Mansfield Parkı’nı da Nihal Yeğinobalı’nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.

Buradan satın alın: Mansfield Park – Jane Austen

Bu kitapla ne içilir: Nane çayı çok hoş bir şekilde eşlik etti doğrusu.
Bu kitapla ne dinlenir: Recomposed by Max Richter: Vivaldi, The Four Seasons. Sadece kitapla değil, sürekli dinleyin derim. Bayılacaksınız!

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2017 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2017 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım, Birleşik Krallık edebiyatını birlikte keşfedelim!
Menüye dön