Makarnanın Kitabı – Ebru Omurcalı

Makarna bizim evin vazgeçilmezlerinden. Sevgili de ben de türlü türlü soslarla bolca makarna tüketiyoruz. Filiz Makarna’nın Ebru Omurcalı ile çıkardığı Makarnanın Kitabı’na bayıldık, hemen yemek kitaplarımız arasına girdi. Farklı yörelerden farklı lezzetleri mutlu pazar günlerinde denemek gibisi yok.

makarnanın kitabı

Makarnanın Kitabı tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya. Şimdiden afiyet olsun.

Ne zaman çocukluğumu düşünsem, gözümde canlanan zamanların çoğu yemekle alakalı olur. Kışın sobanın çıtırtısıyla pişen ekmek kadayıfı, baharda yeşeren taze otlarla yapılan börekler, annemin “sirken” çorbası, yer sofrasında kesilen makama tıkırtısının ardından pişen keşli dediğimiz cevizli makarna ve daha pek çok anı…

makarnanın kitabı
Bugüne dönüyorum sonra. Aklımda çocukluğumdan kalma anılar ve annelikten edindiğim tecrübelerle en mutlu olduğum anlarda hep mutfaktayım. Her gün yeni tatlar keşfetme hevesimle Makarnanın Kitabı’nı yazmak geliyor aklıma. Hemen yola koyuluyorum; Edirne’den Van’a, Rize’den İzmir’e pek çok lezzet noktasına uğruyorum. Enfes yemeklerimizden makama sosu hatta süsü yapıyorum. Hamurlu aşlara ve çorbalara şehriyeyle makama katıyorum. Nohutlusundan tavuklusuna, şehriyelerle pilavlar hazırlıyorum. Sebze yemekleri, zeytinyağlılar, etler bir oluyor makarnayla; helva, aşure, sütlaçsa bir başka.

Menüye dön