Magma – Thora Hjörleifsdóttir

İzlandalı yazar Thora Hjörleifsdóttir’in Magma’sı çok kısa ama zorlu bir okuma sunuyor okura. İstirmara dayalı bir ilişkiyle ilgili olduğunu biliyordum ama beni bu kadar etkilemesini beklemiyordum. Neredeyse otuz dakikada okudum ve sonunun korkunç olduğunu düşünmeme rağmen geçmiş ilişkilerim hakkında çok düşünmemi sağladığı için kitabı iyi duygularla bıraktım. Kadınların öyle ya da böyle sürekli taciz edildiğini fark ettim. Sadece o an farkına varmıyor ya da varmak istemiyoruz. Dünya üzerinde istismar edilmeyen bir tek kadın yok galiba.

Magma yirmi yaşındaki Lilja’nın günlüğünü okumak gibiydi. Anlatımı doğrudan; çok fazla süslemesi yok. Ve bence bu kitabı daha güçlü kılıyor; o ham, saf sevgiyi ve o acımasız kendini yok etmeyi herkes görebilir diye düşünüyorum. Daha ilk sayfalardan izinsizce okuyormuşum gibi hissettim ama kendimi durduramadım. Lilja iyi bir kız ve fakat delice aşık. Ve birlikte olduğu kendinden büyük ve hayli yakışıklı üniversite öğrencisini mutlu etmek için her şeyi yapmaya hazır.

Magma – Thora Hjörleifsdóttir

Bir süre sonra önce alaycı yorumlarla tacizler başlıyor, sonra sınırlar ortadan kalkıncaya kadar büyüyor ve acımasız hale geliyor. Lilja’nın çaresizliğini iliklerime kadar hissettim; bir kısır döngüye hapsolmanın nasıl bir his olduğunu biliyorum. Sevildiğimizi hissetmek için yaptığımız şeyler gerçekten çılgınca!

Magma’nın sonu ne yazık ki beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu sonun geldiğini gördüm, ama yine de çok daha fazlasını bekliyordum. Neyse. Magma güçlü bir kitap, hemen bitecek ve sizi düşündürecek. Özellikle genç kadınlara tavsiye ederim.

Uyarı: Magma, taciz içeren bir ilişkinin, cinsel şiddet sahnelerinin ve kendine zarar vermenin tasvirlerini içerir. Bu konularda hassas olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen kitabı okumadan önce tekrar düşünün.

Siz daha keyifli bir aşk hikayesi okumak isterseniz sizi şöyle alayım: Sahipler – A.S. Byatt

Black Cat’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Magma – Thora Hjörleifsdóttir

Twenty-year-old Lilja is in love. As a young university student, she is quickly smitten with the intelligent, beautiful young man from school who quotes Derrida and reads Latin and cooks balanced vegetarian meals. Before she even realizes, she’s moved in with him, living in his cramped apartment, surrounded by sour towels and flat Diet Cokes. As the newfound intimacy of sharing a shower and a bed fuels her desire to please her partner, his quiet and pervasive manipulations start to unravel her.

In an era of pornification, his acts of nearly imperceptible abuse continue to mount as their relationship develops. Lilja wants to hold onto him, take care of him and be the perfect lover. But in order to do so, she gradually lets go of her boundaries and concurrently starts to lose her sense of self.
With astounding clarity and restraint, Hjörleifsdóttir sheds light on the commonplace undercurrents of violence that so often go undetected in romantic relationships. She deftly illustrates the failings of our culture in recognizing symptoms of cruelty, and in powerful, poetic prose depicts the unspooling of a tender-hearted woman desperate to love well.

“A compulsive, propulsive debut about a young woman’s exploration of love and sex. In spare, harrowing prose, Thóra Hjörleifsdóttir’s narrator pulls us into the tale of her near undoing and her struggle to find her own value. It is the masterful writer who can shock us and make it ring so true.”—Lily King

“Magma is a luminous and poetic novel unlike any I have ever read. How to describe the slow escalation by which possession becomes control, and power abuse? Thóra Hjörleifsdóttir shows how and the effects are shocking and beautiful, it seethes like lava. She has created a whole new landscape for storytelling.” —John Freeman

Menüye dön