M Treni – Patti Smith

M Treni Patti Smith’in okuduğum üçüncü kitabı oldu ve bir sonraki kitap için şimdiden sabırsızlanmaya başladım. Her kitabında bambaşka tatlar yakaladığım bir sanatçı Patti Smith. M Treni ile de vazgeçilmezlerim arasına girdi diyebilirim.

M Treni - Patti Smith

Patti Smith’in Çoluk Çocuk ve Hayalperestler kitaplarını büyük bir zevkle ve her kitapta kolay kolay rastlamadığım bir huzurla okumuştum. Bu kitabı okurken de benzer ve fakat daha güçlü duygular daha ilk sayfalardan koşa koşa geldiler yerleştiler gönlüme. Kitap ilerledikçe Patti Smith ile ne çok benzediğimizi düşünmeden edemedim. Eminim onun kitaplarını okuyan çoğu insan bunları düşünüyordur; o kadar saf ve ancak o kadar güçlü duyguları bir anda ortaya çıkarıverdiğinden ve okuru kendi içine bakmaya davet ettiğinden sanırım… Öğleden sonra başladığım kitabı akşam bitirmiştim. Gün boyunca elimden düşüremedim, kitabın bana verdiği huzurdan kopmak istemedim. Kitapta geçen şarkıları, kitapları, yazarları, mekanları sonradan incelemek üzere bol bol not da aldım. Bir günümü tamamen ona ayırdım desem yalan olmaz sanırım. Birkaç sene sonra tüm kitaplarını tekrar tekrar okumak da çok güzel olacak, şimdiden bunun hayalini kuruyorum. İnsanın usul usul kanına giren bir yazar Patti Smith. Bu kitabı ise bana öyle güzel bir ayna tuttu ki gülümseyiverdim. Hayatımdaki her şeyi daha net görmeye başladım, hepsi için şükrettim. Bir kitaptan daha ne beklenebilir ki? Keyifle ve mutlaka okuyun!

M Treni - Patti Smith

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: M Treni – Patti Smith

“Oğlan büyüdü, baba öldü, kız benden uzun, kötü bir rüyadan dolayı ağlıyor. Lütfen sonsuza dek kalın, diyorum tanıdığım şeylere. Gitmeyin. Büyümeyin.”

Çoluk Çocuk ile bizi fena halde hazırlıksız yakalayan Patti Smith, “hayatımın yol haritası” olarak tanımladığı M Treni’nde zihninin derinliklerine doğru bir tren yolculuğuna çıkıyor.

Patti Smith anılarını, hayal dünyasını, bir bardak koyu kahveden ya da bir Murakami satırından aldığı hazzı bir araya toplayıp kelimelerle tutturuyor. “Kaybedip bir daha bulamadıkları”nın yerini yine kelimelerle dolduruyor. “O gamsız balona, dünyaya inanıyorum” diyen koca ruhlu bir sanatçının hayata yazdığı bir aşk notu M Treni.

Harika şarkı sözleri yazmak bir şey, M Treni gibi bir kitap yazmak ise bam-başka bir şey. Bundan sonra yapacaklarını saymazsak bu kitap, Patti Smith’in yarattığı en iyi şey.
-The Nation-

Patti Smith bizim için yaşıyor, yazıyor ve söylüyor.
-Washington Post-

Okuduğum en sıra dışı, en nefes kesici kitap.
-Maria Popova, Brain Pickings-

Menüye dön