Lydia Cassatt Reading the Morning Paper – Harriet S. Chessman

Lydia Cassatt Reading the Morning Paper, Amerikalı empresyonist ressam Mary Cassatt ve ablası Lydia Cassatt arasındaki ilişkiyi anlatan ve bir yandan da ressamın Paris’teki yaşamı ve arkadaş çevresine değinen bir roman. Marry Cassatt özellikle çok sevdiğim ressamlardan olmasa da kadın bir ressam hakkında bir kitap okumak istedim bu kez. Harika bir roman değil bu ama sayesinde ressam ve yaşadığı döneme dair çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.

Mary ve Lydia Cassatt

Lydia Cassatt Reading the Morning Paper, beş bölümden oluşan bir kitap. Yazar her bölümde Mary’nin Lydia’yı resmettiği bir resim üzerinden gerçeğe yakın hikayeler ortaya çıkarmış. Bu hikayeler birbirinin devamı niteliğinde ve her biri yapılan resmi anlatıyor. Lydia böbrek hastalığı yüzünden zaman zaman güçsüz düşüyordu ve bu her anlamda hayatını etkiliyordu. Bu hastalık yüzünden asla iyileşemeyeceğini ve çok uzun süre yaşamayacağını biliyordu. Lydia’ya çok bağlı olan Mary hayatta tutmak istercesine resmetti ablasını. Mary Cassatt ve Degas arasındaki ilişkiyi de az çok anlatan kitapta, her bölüm özelinde anlatılan resme de yer verilmiş. Ressamı seviyorsanız mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Lydia Cassatt Reading the Morning Paper
Lydia Crocheting in the Garden at Marly, 1880
Lydia Cassatt Reading the Morning Paper
Woman and Child Driving, 1881
lydia at a tapestry frame 1881
Lydia at the Tapestry Frame, 1881

Seven Stories Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Lydia Cassatt Reading the Morning Paper – Harriet Scott Chessman

Harriet Scott Chessman takes us into the world of Mary Cassatt’s early Impressionist paintings through Mary’s sister Lydia, whom the author sees as Cassatt’s most inspiring muse. Chessman hauntingly brings to life Paris in 1880, with its thriving art world. The novel’s subtle power rises out of a sustained inquiry into art’s relation to the ragged world of desire and mortality. Ill with Bright’s disease and conscious of her approaching death, Lydia contemplates her world narrowing. With the rising emotional tension between the loving sisters, between one who sees and one who is seen, Lydia asks moving questions about love and art’s capacity to remember. Chessman illuminates Cassatt’s brilliant paintings and creates a compelling portrait of the brave and memorable model who inhabits them with such grace. Lydia Cassatt Reading the Morning Paper includes five full-color plates, the entire group of paintings Mary Cassatt made of her sister.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön