Luis Sepulveda – Patagonya Ekspresi

Patagonya Ekspresin’ne bayılacaksınız! Luis Sepulveda’nın Aşk Romanları Okuyan İhtiyar adlı romanını ilk kitabımız olarak paylaşmıştım hatırlarsanız. Zaten o romandan sonra yazarın her kitabını aldım, kendisini inceledikçe, kitaplarını okudukça çok, daha çok sevdim. Patagonya Ekspresi’ni bitirdikten sonra ise, en son herhalde çocukluğumda yapmış olabileceğim bir şey yaptım; kitabı öptüm. Anlayacağınız, ne yapacağımı, nasıl seveceğimi bilemeden öptüm kitabı. 
Sepulveda okudukça insanın en yakın arkadaşı, abisi, sevgilisi gibi hissettirebilen nadir yazarlardan. Samimiyeti, insanlığı sayfalara sığmıyor, her cümlede daha da büyüyor gönlünüzdeki yeri. Kitapta Sepulveda’nın tehlike ve cesaret dolu yaşamı yanı sıra inanılmaz karakterler ve yine inanılmaz hikayeler var. Yalan yarışmalarından, şarap ve ceset taşıyan uçaklara, banka soyan devrimcilerden hapishane üniversitelerine kadar değişik hayatlar görecek, heyecanlanacak, mutlu olacak, üzüleceksiniz. Sepulveda’nın okuru elinden tutup yanında gezdirebilen yazarlardan farkı da hiç bırakmayacağını hissettirmesi sanırım. İnanın bu yazarı çok seveceksiniz. Keyifle okuyun.

Luis Sepulveda - Patagonya Ekspresi

Tanıtım Yazısı:
Şili’li yazar Luis Sepulveda’nın en büyük tutkusu, yolculuk yapmak, dünyayı dolaşmak, insanları tanımak ve onların öykülerini dinlemek. Patagonya Ekspresi, dinlediği öyküleri kendi yorumuyla anlatan, olağanüstü anlatma yeteneğiyle gerçeği zenginleştirerek edebiyata dönüştüren Luis Sepulveda’nın yaptığı ilginç yolculukların bir dökümü. Bolivya sınırını geçerken başına gelenleri, Ekvador’un unutulmuş bir köşesinde gündüzleri İletişim Sosyolojisi dersi verip gecelerini bir genelevde tüketmesini, uğradığı duraklarda dinlediği inanılması güç öyküleri, gemicilerin ruhlarını kurtarmak için hayalet gemilerin peşinde dolaşan denizcileri, Pinochet’nin cellatlarının bile susturamadığı Patagonya’nın Sesi radyosunun ağaç tepelerindeki serüvenini, sabahtan akşama kadar kırık dökük uçaklarıyla, uçsuz bucaksız topraklar üzerinde şaraptan cesede kadar her şeyi taşıyan pilotları, yalın ve keyifli üslubuyla anlatıyor. Okurunu Latin Amerika’da, Patagonya’nın ıssız topraklarında, Ateş Ülkesi’nde gezdiriyor. Patagonya Ekspresi, yolculuk notları olmaktan öte, yolculuk üzerine bir rehber kitap. Dünyayı nasıl tanımamız, ona nasıl bakmamız, onu nasıl sevmemiz gerektiğini öğreten bir kılavuz. Yazarın, hem diktatör Pinochet dönemindeki sürgün yıllarında, hem de yolculuklarında aldığı notlar üzerine kurulu Patagonya Ekspresi, anlatım bütünlüğü taşıyan bir dizi anlatı. Luis Sepulveda, gerçek serüvenin verdiği müthiş mutluluğu okuruna aşılamaya çalışıyor. Adını, bir zamanlar Patagonya’da çok tutulan, ancak yeterince hızlı gitmediği için seferlerine son verilen Patagonya Ekspresi’nden alan bu kitap, Luis Sepulveda’nın en güzel yapıtlarından biri.
Bu kitapla ne içilir: Şarap
Bu kitapla ne dinlenir: Dúo Orellana Orlandini

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön