Luis Sepulveda – Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Luis Sepulveda’nın yazdığı eşsiz çocuk kitaplarından bir tanesi. Bildiğim kadarıyla dilimize de sadece iki çocuk kitabı çevrilmiş, kıymetini bilelim derim. Luis Sepulveda’yı çok sevdiğimden ne yazsa okuyacağımı önceden de söylemiştim, elbette bu çocuk kitabı da bir istisna olmadı. Ancak okuyunca anladım; bu çocuk kitabı olmaktan çok öte bir kitap. Bazı şeyleri hatırlamak isteyenlerin de ciddi ciddi okuması gerek diye düşünüyorum.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Luis Sepulveda

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi ve çevre bilinci

Kitap boyunca farklı temaları ele alıyor sevgili Sepulveda. Kendisi de bir Greenpeace üyesi ve aktivisti olduğundan çevre sorunlarına değinirken bir yandan da “farklılık” konusunu tatlı bir şekilde anlatıyor. İnsanların çevreyi, özellikle denizleri nasıl kirlettiğini martıların ve kedilerin gözünden aktarıyor çocuklara. Özellikle bir martımız petrole batıp ölünce inanın çok üzülüyor ve deniz kirliliğine lanet ediyorsunuz. Çocuklarda çevre sevgisini uyandırmak için bu tür etkileyici kitaplardan daha iyi ne olabilir bilemiyorum.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi.jpg

En büyük mesaj ise, çeşitlilik/farklılık. Kediler kitap boyunca kendilerinden farklı olanı sevmeyi ve saygı göstermeyi öğreniyorlar. Bize benzer şeyleri anlamak ve sevmek çok kolayken bizden farklı olanları aynı şekilde kabul etmemiz zor olabiliyor. Bu kitap bu zorluğu kırabilecek en büyük çocuk kitaplarından. Şanslı, bebek martımız, uçmayı öğrenmek için kedilere güvenmek zorunda kalırken, kediler de Şanslı’ya uçmayı öğretebilmek için bir insana güvenmek zorunda kalıyorlar. Komik öğeler ve tatlı karakterlere sahip bu kitabın kalbi ve ruhu var. Tüm çocuklar mutlu okusun!

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Tanıtım yazısı:

Okyanusu aşmaya çalışırken, dökülen petrolden zehirlenen genç martı Kengah, son kalan gücüyle karaya ulaşmayı ve orada yumurtlamayı başarır. Kengah, ölmeden önce, içinde yavrusunun bulunduğu yumurtayı kedi Zorba’ya emanet eder ve ondan üç konuda söz ister. Zorba, yumurtayı yemeyecektir; yavru doğana kadar yumurtayı sıcak tutacak, ona gözkulak olacaktır; bir de, yavru doğunca ona uçmayı öğretecektir. Zorba, bu martının durumuna pek üzülür, hiç düşünmeden bu üç konuda martıya kesin söz verir. Oysa yavru martı Şanslı, yumurtadan çıktığında, Zorba işlerin pek de kolay yürümeyeceğini anlar. Bebeğe bakmak, onu öteki kedilerin pençesinden korumak bir yana, Zorba’yı annesi sanan küçük Şanslı’ya uçmayı öğretmek de ayrı bir derttir. Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, birbirinden çok farklı iki canlının bir arada yaşamasının, birbirini sevip saymasının öyküsüdür. Şili’li ünlü yazar Luis Sepulveda’nın bu kitabı, kısa sürede 12 dile çevrilip dünyada bir milyonun üzerinde satış yaptı. Bir kedi ile yavru bir martı arasındaki inanılmaz sevgi ve dostluğu, alabildiğine sıcak bir anlatımla sunan Sepulveda’nın bu kitabını çocuklar kadar büyüklerin de keyifle okuyacağından hiç kuşkumuz yok.

Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Luis Sepulveda – Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Kitap yorumu ilk olarak Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri!

Menüye dön