Luis Sepúlveda – Aşk Romanları Okuyan İhtiyar

Aşk Romanları Okuyan İhtiyar Luis Sepúlveda’nın okuduğum ilk kitabı ve kesinlikle son kitabı olmayacak. Elimden bırakamadan, heyecanla ve merakla okudum Aşk Romanları Okuyan İhtiyar’ı. İnanın isminden çok daha güzel bir roman bu. Beni üzen tek yanı ise kısa oluşu. İnsanın Sepulveda’yı sayfalarca okuyası geliyor.

Luis Sepulveda

Yağmur ormanları ve Amazon’un yok edilişi, “farklı” kültürlerin didiklenmesi, okuyarak gerçek dünyadan kaçmak ve bu yol ile dünyada yer edinmek, doğa ve insan, aşk ve daha birçok konuyu minicik bir romana sığdırmış Luis Sepúlveda. Her konuda kendinizi bulacak ve kahramanımız Antonio José Bolívar ne hissediyorsa siz de bir zaman bir yerde ya da hala aynı şekilde hissettiğinizi göreceksiniz. Özellikle okumanın en olmadık zamanlarda bile insanların kaçınılmaz ihtiyaçlarını karşıladığını görünce Antonio José Bolívar ile anında özdeşleşeceksiniz.
Romanda beni etkileyen asıl aşk hikayesi ise ailesinin intikamını alan dişi jaguarın hikayesi oldu. İnsanlar olarak açgözlülüğümüze, kendimizi dünyanın efendisi sanışımıza bol bol lanet okudum. Hayvanlar ise bize her defasında ders veriyor elbette.
1988 yılında Premio Tigre Juan ödülünü alan Aşk Romanları Okuyan İhtiyar insanı anında içine çeken, enfes bir roman. Mutlaka okuyun, gülümsemeden edemeyeceksiniz.
Tanıtım Yazısı
…Yerleşimciler de altın arayıcıları da ormanda her türlü aptalca hatayı işliyorlardı. Düşüncesizce yayılmalarının sonucunda kimi hayvanları durduk yerde saldırganlaştırıyorlardı. Bazen birkaç metrecik düz toprak elde etmek için gelişigüzel hendekler kazarak bir boayı yuvasından ediyor, hayvan da bir katırı öldürerek hıncını alıyordu. Ya da pekarilere kızışma döneminde saldırma beceriksizliğini göstererek bu küçücük domuzların saldırgan canavarlara dönüşmesine sebep oluyorlardı. Tabii petrol rafinerilerinden gelen gringoları da unutmamak gerek.
Amazonun derinliklerindeki El Idilio köyünde yaşayan Antonio José Bolívar Proaño, orman hakkında bütün bildiklerini Shuarların yerlilerine borçludur. Ormanın gerçek sahipleri olan yerlilerin yasalarına uyar ve hayvanlara saygı gösterir. Günü avlanarak, geceleri yalnız başına aşk romanları okuyarak geçer. Ancak bir gün bu düzen bozulacak, kızgın bir jaguarın peşine düşmek zorunda kalan ihtiyar, doğanın bozulan dengesini, “medeni” insanların yıkıcılığını ve aşkın gizemini sorgulamaya başlayacaktır.
Luis Sepúlveda, kendisine Premio Tigre Juan dahil birçok ödül kazandıran ve 14 dile çevrilen Aşk Romanları Okuyan İhtiyarda hem bakir doğanın hem de masum insanların iktidar sahipleri tarafından nasıl sömürüldüğünü anlatır.
Bu kitapla ne içilir: Su. Bolca su!
Bu kitapla ne dinlenir: Yağmur sesi hiç fena olmaz.
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön