Loop – Brenda Lozano

Loop Meksikalı yazar Brenda Lozano’nun okuduğum ilk kitabı oldu ancak son kitabı olmayacak. Beni şaşırtan ve tuhaf olduğu kadar keyifli bir duygu haline sürükleyen bir kitap oldu bu. Bir yandan yazmak istedim, bir yandan birilerini beklemek. Siyah bir kedim olsa da Pazar günlerini onunla evde radyo dinleyerek geçirsek diye düşündüm.

Loop - Brenda Lozano

Loop, erkek arkadaşı Jonas’ı bekleyen bir kadının gözünden anlatılmış bir kitap. Jonas annesinin ölümünden sonra ailesi ile birlikte İspanya’ya tatile gidiyor. Ancak bu tatili biraz uzuyor. Biz de anlatıcımızın erkek arkadaşını beklerken yazdıklarını okuyoruz. Yaşadığı yere, arkadaşlarına, rastladıklarına şahit oluyoruz. Cücelerden defterlere, Meksika’nın kanlı tarihinden aristokrasinin zengin bir kadınına kadar uzanıyor karşılaştıklarımız.

Kısa kısa bölümler halinde yazılmış bu güzelim kitap umarım sizde de bende yarattığı etkiyi yaratır. Keyifle!

Charco Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Loop – Brenda Lozano

Loop is a love story narrated from the point of view of a woman who waits for her boyfriend Jonás to return from a trip to Spain. They met when she was recovering from an accident and he had just lost his mother. Soon after that, they were living together. She waits for him as a sort of contemporary Penelope who, instead of knitting only to then un-knit, she writes and erases her thoughts in a notebook: Proust, a dwarf, a swallow, a dreamy cat or David Bowie singing ‘Wild is the Wind’, make up some of the strands that are woven together in this tapestry of longing and waiting.

Written in a sometimes irreverent style, in short fragments that at points are more like haikus than conventional narrative prose, this is a truly original reflection on love, relationships, solitude and the aesthetics and purpose of writing.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön