Lonely Castle in the Mirror – Mizuki Tsujimura

Lonely Castle in the Mirror elimden bırakmak istemediğim kitaplardan biri oldu. Ne konusuna ne de hakkında yazılan yorumlara bakmadan okumaya başladım kitabı. İyi ki öyle yapmışım. Bir genç yetişkin ve hatta çocuk kitabı türlerinde adı geçse de herhangi bir türe tam olarak sığmayan bir peri masalıydı bu güzelim kitap. Ne kadar çok özlemişim!

Lonely Castle in the Mirror

Lonely Castle in the Mirror sadece Japonya’da yarım milyondan fazla satmış, hayli popüler bir kitap. Çocukların yanında yetişkinler de zevkle okuduğundan olsa gerek, ağızdan ağıza yayılmış ve birçok ödül almış. Günümüz Japonya’sında geçen kitap gençlerin yaşadıkları problemleri ele alıyor. Bunu yaparken de fantastik bir dünya yaratıyor. Klasik peri masallarını da içinde barındıran hikayede yedi çocuk, kendilerini hiç ummadıkları fantastik bir kalede buluyorlar. Kaledeki Kurt Kraliçe, gizlenmiş anahtarı buldukları takdirde bir kişinin dileğinin gerçekleştirileceğini söylüyor ve olaylar başlıyor.

Japonya’da giderek büyüyen otaku kavramı ( bu kelime toplumdan kendini geri çeken ve genellikle hiçbir şey yapmayan insanlar için kullanılıyor) üzerinde duran kitap, bu durumun nedenlerini anlatıyor. Ve bunu fantastik ögelerle öyle güzel anlatıyor ki kitabın içinde kayboluyor insan. Arkadaşlığa, empatiye, kendini bulamaya, güçlü kalmaya ve daha birçok şeye dokunuyor hikaye. Genci yaşlısı herkesin çok seveceğini düşünüyorum. Keyifle!

Transworld Publishers’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Lonely Castle in the Mirror – Mizuki Tsujimura

Seven students are avoiding going to school, hiding in their darkened bedrooms, unable to face their family and friends, until the moment they discover a portal into another world that offers temporary escape from their stressful lives. Passing through a glowing mirror, they gather in a magnifcent castle which becomes their playground and refuge during school hours. The students are tasked with locating a key, hidden somewhere in the castle, that will allow whoever finds it to be granted one wish. At this moment, the castle will vanish, along with all memories they may have of their adventure. If they fail to leave the castle by 5 pm every afternoon, they will be eaten by the keeper of the castle, an easily provoked and shrill creature named the Wolf Queen.

Delving into their emotional lives with sympathy and a generous warmth, Lonely Castle in the Mirror shows the unexpected rewards of reaching out to others. Exploring vivid human stories with a twisty and puzzle-like plot, this heart-warming novel is full of joy and hope for anyone touched by sadness and vulnerability.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön