Lilly Aphrodite’in Fırtınalı Hayatı – Beatrice Colin

Lilly Aphrodite’in Fırtınalı Hayatı Kitaplık Kedisi 2015 Reading Challenge için Zimlicious‘ın önerdiği bir kitaptı. Daha önce ne kitabın adını ne de yazarı Beatrice Colin’i duymuştum… İyi ki bu reading challenge’ı yapmışım da iyi ki Zim bana bu kitabı önermiş. Tarihi roman seviyorsanız Lilly Aphrodite’in Fırtınalı Hayatı bu türde yazılmış çok iyi kitaplardan biri diyebilirim. Gerçekten büyük zevkle okudum ve her sayfasından zevk aldım.

Lilly Aphrodite'in Fırtınalı Hayatı - Beatrice Colin

Lilly Aphrodite’in Fırtınalı Hayatı

Aslında kitabın neresinden girip neresinden çıkacağımdan pek emin değilim. Birbirinden enfes karakterleri ve girift olay örgüsü o kadar iyi bir şekilde işlenmiş ki yaşanan olaylar tüm canlılığıyla hala aklımda. Hayatını takip ettiğimiz Lilly’nin büyüdüğü ve sonunda ayrılmak zorunda kaldığı yetimhanede ben de onunla kalmışım ve sokaklarında bir aç bir tok dolaştığı Berlin’i sanki onunla ben arşınlamışım gibi geliyor. Birlikte olduğu tüm adamların suratlarını bile görebiliyorum hatta… Özellikle de hayatının büyük çoğunluğunu birlikte geçirdiği arkadaşı Hanne, mimikleri ve bakışları ile aklımda diyebilirim. Lilly Aphrodite’in Fırtınalı Hayatı, savaşın nasıl berbat bir şey olduğunu, aşkı, dostluğu, açlığı, tokluğu, hayatın bir anda nasıl değişebileceğini çok hoş bir şekilde anlatıyor. Filmi olsa da izlesek diyeceğiniz enfes bir kitap. Keyifle!

Lilly Aphrodite'in Fırtınalı Hayatı - Beatrice Colin

Ben kitabı orijinal dilinde okudum; bu reading challenge için Zim orijinal kitabı hediye etmişti. (Tekrar çok çok çok teşekkür ederim!) Dilimizde Epsilon Yayınları’ndan çıkmış. Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Lilly Aphrodite’in Fırtınalı Hayatı – Beatrice Colin

İkinci Dünya Savaşı’nın eşiğindeki Berlin, beyaz perdenin arkasında dönen dolaplar ve imkânsız bir aşk.

Yirminci yüzyılın ilk yıllarında, savaş yüzünden bölünmüş Almanya’da çökmekte olan, umutsuz bir şehir; Berlin… Bir kabare dansçısının gayrimeşru, yetim kızı Lilly Nelly Aphrodite ve onun tek arkadaşı Hanne’nin gençlik yılları değişimlerle geçer. Hizmetçi, savaştaki kocasını bekleyen bir eş, pavyon kızı derken sonunda kendini sinema dünyasının ışıltılı hayatının ortasında bulan Lilly, hızla Almanya’nın en ünlü film yıldızlarından biri olur. Ardından Rus bir yönetmene âşık olur fakat bu aşk yüzünden aşmak zorunda kalacağı mesafelerin ve ödeyeceği bedellerin henüz farkında değildir. İki âşığı, hayatlarını derinden etkileyecek sürprizler beklemektedir.

“Olağanüstü bir roman. Colin eğlenceli bir anlatım tarzına sahip.”

Sunday Herald

“Sürükleyici… Çağın çılgın değişimini ustalıkla anlatıyor.”

New York Times

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri!

Menüye dön