Likör Hikayeleri – Reyhan Yaman

Likör Hikayeleri adlı kitapla, kitabın sahibi sevgili Reyhan Yaman sayesinde pek hoş bir tesadüf ile tanıştım. Yıllardır neredeyse her yazımı Ayvalık’ta geçiriyorum (hatta gelin şu yazılara tekrar bakalım: Rakı, Balık, Ayvalık!, Ayvali, Ayvalık Restoranları) ve sayemde eşim de bir Ayvalık aşığı oldu. Ben de eşim sayesinde Vino Şarap Evi’ni ve Reyhan Yaman’ı keşfettim. Bu güzelim şarap evinin sahibi olan Reyhan Hanım’ın eşi, benim eşimin arkadaşlarından olduğundan bir akşam Cunda’da, güzelim mekanlarında buluştuk. Benim şarapla hiç aram yoktur, o yüzden bu zamana kadar bu mekana sadece uzaktan merakla bakar, geçerdim. Ancak Reyhan Hanım’ın kendi elleriyle yaptığı likörlerin de burada sunulduğunu bilseydim yıllar yıllar önce müdavimlerinden olmuştum bile.

Likör Hikayeleri, Reyhan Hanım’ın çocukluğundan bu yana hayatında olan likör aşkıyla ortaya çıkmış, okuması hayli zevkli bir kitap. Bu güzelim içkinin Osmanlı’dan bu yana ülkemizde nasıl üretildiği, üretimi için yapılanlar ve likörlerimizle dünya çapında kazandığımız yüzlerce ödülü okuyunca şaşırmadan edemedim. Ne kadar başarılıymışız! Dünya devleriyle yarışırken bir anda pazardan silinmemizin nedenlerini de, eh, size bırakayım. Kitapta birbirinden lezzetli likör tarifleri yer alıyor. Alnım açık bağıra bağıra lezzetli diyebilirim çünkü Reyhan Hanım’ın likörlerini içebildim! Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi farklı tatlar denedim. (Benim favorim damla sakız likörü oldu ama yine de hepsini dolabımda isterim.) Bu güzelim içkinin farklı farklı tariflerini okumak bir yana, tarihlerini okurken de çok şaşıracaksınız emin olun. Yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan tariflerin çoğu, sahibi aileler tarafından sıkı bir şekilde korunuyor. Ve daha nice ilginç bilgiyle karşılaşacak, hemen gidip değişik likörler denemek isteyeceksiniz. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Bir de şu kısa yazıya bir göz atın derim: Eski Tariflerden Yeni Arayışlara: Bir Likör Kılavuzu

Likör Hikayeleri - Reyhan Yaman

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Likör Hikayeleri – Reyhan Yaman

Reyhan Yaman’ın hazırladığı Likör Hikâyeleri, Türkiye’de giderek unutulan likörün macerasını, basit ama keyifli bir dille anlatıyor. Önceleri şehir hayatının ve kültürünün bir parçası olan, evlerin “büfelerinde” küçük kadehleriyle takımı bulunan ve özellikle bayramlarda kahvenin yanında ikram edilen likör, toplumsal kültürdeki olumsuz değişimler ve gayrimüslim nüfusun çeşitli nedenlerle ortak “hayatımızdan” çekilmesi/çıkarılması nedeniyle pek çok şey gibi unutulmaya yüz tuttu. Likör Hikâyeleri, likörün bu eski ve geleneksel konumuna dair hem bir methiye hem de bir hatırlama kaygısıyla hazırlanmış.
Reyhan Yaman, kitapta bir yandan likör tarifleri verip likörle hazırlanan kokteylleri anlatırken bir yandan da likörün tarihine dair önemli bilgiler paylaşıyor.
Menüye dön