Life of Pi – Yann Martel (Pi’nin Yaşamı)

2001’de yayınlanan Yann Martel’in Man Booker Ödülü sahibi kitabı Life of Pi’yi, aman bu da çok popüler oldu diye okumamıştım. Şimdi neden okudum onu da tam anlayamadım hala ama beklediğim gibi kötü bir kitap değildi. Sırf çok popüler oldu diye bu kitabın resmen kötü bir kitap olmasını bekliyordum anlayacağınız. Bazı bölümlerde “ilerideki on sayfayı okumadan geçsem mi” diye düşündüysem de sabırla bitirebildim sonunda. Dediğim gibi Yann Martel’in bu kitabı bazen beni çok sıkmışsa da gayet güzel bir kitaptı aslında.

Yann Martel life of pi, pi'nin yaşamı

Hikaye oldukça çok güzel. Sarıveriyor insanı. Ancak bana kalırsa fazla uzatılmış. Detaylar önemlidir tamam ama bu kadar da değil dedirtiyor insana bir yerden sonra. Bir de tabi Yann Martel‘i ilk defa okuyorum. Alışamadım hemen, yadırgadım. Bunlar da kitabı çok sevemememin ince detaylarından.

199159 life20of20pi

Yann Martel ve hayatta kalma dersleri

Yine de, okunabilecek, hayli değişik bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta kitaptan nefret etmedim. Sıkıldım evet ama zevkle okuduğum bölümlerinin de hakkını vermem lazım. Hatta denizin ortasında bir başıma koca bir bengal kaplanıyla kalırsam neler yapabileceğimi de öğrenmiş oldum. Nedense sadece hayatta kalmak için neler yapmalı kısmına odaklandığımı da farkettim kitap bittiğinde. Pek bir sonuç odaklı hissettim kendimi.

yann martelOkumayacaklara şimdiden duyurayım, bu kitabın da filmi geliyor. Kadroda Tobey MaguireIrrfan Khan ve Suraj Sharma yer alıyor. Umarım çok güzel bir film olur Life of Pi. Çünkü hikaye dediğim gibi çok iyi ve oldukça renkli. Yönetmenin de Ang Lee olduğunu belirteyim. Çok çok çok severim! Film bana yetmez okuyacağım kesin diyenler için de kitabın tanıtım yazısı aşağıda almak için de buraya:  Yann Martel – Pi’nin Yaşamı

Bir yük gemisinin trajik şekilde batmasının ardından, bir filika uçsuz bucaksız, vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın, hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Ve roman asıl bundan sonra başlar. Pi’nin açlık, susuzluk, soğuk, sıcak ve en önemlisi korkuyla mücadele ettiği günler boyunca direnç ve inanç okunmaya değer çünkü.

Yann Martel’in akıllara durgunluk veren bir akıl gücüne sahip romanı, okuyucusunu hem şaşkına çevirecek, hem de ona büyük bir haz verecek yazınsal nitelikler taşıyor. Gerçek bir anlatım harikası olan bu kitap, kahramanlarından birinin de dediği gibi, Tanrı’ya inanmanızı sağlayacak.

Menüye dön