Lev Grossman – Büyücüler

The Magicians, Yüzüklerin Efendisi’nden bu yana okuduğum tek fantastik kitap. Fantastik edebiyatın kitaplığımda pek görünmemesinin sebebi sevmediğimden değil de, sanki içine girersem çıkamayacakmışım gibi hissettiğimden sanırım. Bambaşka dünyalar, bambaşka yazarlar, bambaşka kafalar…  Ancak Lev Grossman’ın yazdığı The Magicians, onca fiction arasında o kadar değişik bir okuma zevki getirdi ki… İyi ki okumuşum.

Lev Grossman - Büyücüler

Kitap, Narnia ve Harry Potter ile karşılaştırılmış bolca. Her iki seriyi de okumadığımdan ve okumayacağımdan pek bir yorum yapamayacağım. Ancak The Magicians, kanımca herhangi bir kitapla karşılaştırılamayacak kadar hoş bir kitap. Mantıklı, sürükleyici, renkli, aklı başında ve çekici! Karakterleri de hemen sevebileceğiniz tipler olduğundan sıkılıp bunalmadan okumaya devam ediyorsunuz ve mekanlar ve yaşamlar da oldukça çekici. Tuz biber kıvamında, elbette bir aşk da var ortada. Bohem büyücülerin çok da şahane olmayan hayatları… Değişiklik için birebir. Türkçe’ye çevrilmedi diye biliyorum ama yakın zamanda çevrilecektir eminim. Hayattan sıkılırsanız okuyun derim. Bir de okumak isteyenleriniz olursa Lev Grossman Time‘da yazıyor.

Edit: Kitap dilimize çevrilmiş, ben yeni gördüm size de haber vereyim dedim. Bir de dizisi geliyor! Keyifle!

lev grossman

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Lev Grossman – Büyücüler

Yasak bilgilerin gizli dünyasında gücün bedeli ağırdır…

Zekâsıyla yaşıtlarının arasından sıyrılan Quentin Coldwater, günlük hayatın monotonluğundan, Fillory adlı büyülü bir dünyada geçen fantastik kitapları okuyarak kaçmakta ama herkes gibi o da büyünün gerçek olmadığını düşünmektedir. Ta ki kendini New York’un kuzeyindeki çok gizli ve seçkin bir büyücülük okulunda bulana kadar. Burada dostluğu ve aşkı öğrenip hayal bile edemeyeceği doğaüstü bir güce erişen Quentin, günün birinde arkadaşlarıyla yaptığı inanılmaz bir keşifle eşsiz olduğu kadar tehlikeli ve karanlık bir yolculuğa çıkacaktır.

Büyücüler’de, kaprisleri, arzuları ve değişken duygularıyla gerçek dünyada yaşayan insanların büyü yapabildiği bir kurgu oluşturularak, iyi ile kötünün siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayrılmadığı, sevmenin cesaret gerektirdiği, güç için korkunç bedellerin ödendiği, özgün bir diyar yaratılıyor.

“Bir fincan açık çay, bir bardak viskinin yanında nasıl görünüyorsa Harry Potter da Büyücüler’le karşılaştırıldığında öyle görünüyor. Temelleri hem fantastik hem de ana akım kurgu geleneklerine dayanan bu roman, Oz ve Narnia kadar Harry’ye de göz kırpmasına rağmen Büyücüler’i çocuk kitabı olarak görme hatasına düşmeyin. Grossman’ın meselesi yetişkinlerle; hikâyesiyse karanlık, tehlikeli ve beklenmedik olaylarla dolu.”
-George R. R. Martin, Game of Thrones’un Yazarı-

“En son ne zaman bir kitabı bitirebilmek için eve koşarak gitmiştiniz? İşte bu kitap, o etkiyi yaratıyor. Büyücüler bugüne kadar yazılmış en göz kamaştırıcı, entelektüel ve zekâ dolu fantastik roman.”
-Gary Shteyngart-

“Büyücüler, şimdiden klasikleşmiş gibi görünen, yetişkinlere yönelik büyüleyici, akıcı ve karanlık bir roman. Grossman’ın kelimeleri ve hayal gücünü bir büyü gibi kullanmasına, derin karakterlerine ve en önemlisi büyünün mucizevi ve tehlikeli dünyasına yaptığı harikulade yolculuğa hayran kaldım.”
-Kate Christensen, PEN/Faulkner Ödüllü Yazar-

“Merak uyandırıcı, detaylı ve macera dolu… Lev Grossman, Harry Potter’ın serseri ve Amerikan versiyonu olan Quentin Coldwater’ın hayatından, fantastik bir dünyada geçen harika bir kendini bulma hikâyesi çıkarmış.”
-Junot Diaz, Pulitzer Ödüllü Yazar-

“Büyücüler kelimenin her anlamıyla fantastik. Tuhaf, ilginç, gösterişli ve övgüleri sonuna kadar hak eden bir eser. Ustaca anlatılmış, muhteşem bir hikâye.”
-Scott Smith-

Kimler okusun?

Fantastik edebiyata merak salıp da ne okuyacağını bilemeyenler, farklı bir şeyler okumak isteyenler…

Kimler okumasın?

Fantastik sevmeyenlerin okumaması aşikar…

Menüye dön