Lesley McDowell – Yaratıcı Aşklar

Lesley McDowell’ın Yaratıcı Aşklar adlı kitabı hem konusu hem de ele aldığı yazarlar açısından çok ilgimi çeken bir kitap olmuştu. Son dönemde kadın yazarlar hakkında daha çok şey öğrenmek istediğimden hemen okumak istedim. Ayrıca ünlü kadın yazarların yazınsal ilişkileri üzerine bir de kendi bakış açısını sunan bir şekilde değiniyordu, keyifli olur diye düşünüyordum ancak ne yazık ki biraz fazla beklenti içine girmişim.

Lesley McDowell - Yaratıcı Aşklar

Yaratıcı Aşklar asla kötü bir kitap değil, bunu hemen belirtmek isterim. Ele aldığı kadın yazarlara teker teker bayıldım ve kesinlikle hepsi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum artık. Özellikle Katherine Mansfield’in tüm öykülerini okumak ve onu kitapları üzerinden tanımak istiyorum. Ancak bir yandan yazarın dilini biraz bunaltıcı buldum. Bir de kendi fikrini kanıtlamak için biraz fazla çaba harcadığını hissettim. Belki de bu kitabın tek suçu, benim öncesinde fazlasıyla enfes bir inceleme okumamdır. (Oscar Nasıl Wilde Oldu) Onu da düşünmedim değil aslını isterseniz. Tanıtım yazısında adı geçen yazarlar hakkında bir şeyler okumak isterseniz beğenebilirsiniz diye düşünüyorum. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: “Ne şiddet! Ama ben kadınların kendilerini sanatçılara nasıl sunduklarını anlayabiliyorum.”

Lesley McDowell - Yaratıcı Aşklar

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Lesley McDowell – Yaratıcı Aşklar (Yirminci Yüzyılın Dokuz Ünlü Kadın Yazarının Yazınsal İlişkileri)

20. yüzyılın dokuz kadın yazarı ve onların her biri birer efsane olan erkek yazarlarla ilişkileri… Yatak odalarından sayfalara, sayfalardan edebiyat tarihine uzanan bir yolculuk.. Hayat arkadaşları tarafından terk edilen, kötü muamele gören, aldatılan, “mağdur” edilen, “kurban” konumuna düşürülen fakat tüm yaşadıklarına rağmen, bugün, en iyi yazarlardan sayılan bu kadınların ilişkileriyle daktilolarını birbirine bağlayan sır neydi?

Edebiyat tarihinin dokuz ünlü ilişkisi “Katherine Mansfield-John Middleton Murray, H. D. (Hilda Doolitle)-Ezra Pound, Rebecca West-H. G. Wells, Jean Rhys-Ford Madox Ford, Anaïs Nin-Henry Miller, Simone de Beauvoir-Jean-Paul Sartre, Martha Gellhorn-Ernest Hemingway, Elizabeth Smart-George Barker, Sylvia Plath-Ted Hughes” kadınlar açısından mutsuzluk, sefalet, alkolizm, utanç kaynağı olmuş, kimi zaman onları intihara bile sürüklemiştir.

Yaratıcı Aşklar, kadın yazarların bu “kötü” ilişkilerindeki itici gücü sorguluyor. Böylece fırtınalı ilişkilerin yazınsal yaratıcılığa dönüşmesini açıklayan ve tartışan, son derece ilginç biyografik bir rehber niteliği taşıyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön