Leonardo da Vinci’nin Sofrası – Dave DeWitt

Leonardo da Vinci’nin Sofrası, İtalyan Mutfağı’nın Gizli Tarihi Dave DeWitt’in büyük bir merak ve tutkuyla ortaya çıkardığı her satırından belli olan, çok enteresan bir kitap. Leonardo da Vinci’yle ilgili kitapları okumaktan zevk alıyorsanız bu kitap da eminim çok hoşunuza gidecek. Ancak genel olarak yemek ve yemek tarihi ile ilgileniyorsanız, özellikle İtalyan mutfağına düşkünseniz ve tarihe farklı bir açıdan bakmak isterseniz bu kitabı çok seveceksiniz.

Leonardo da Vinci’nin Sofrası’nda makarna için yazılmış şiirden Leonardo da Vinci’nin salata sosuna kadar birçok ilginç bilgiye rastlayacak, bir ülkenin mutfak kültürüne etki eden küçüklü büyüklü olayları okudukça yemek hakkında çok daha farklı düşünmeye başlayacaksınız. İtalya’nın saraylarında yapılan ziyafetlerden halkın sofralarına kadar farklı bir yelpazede yenilen yemeklerin tariflerine rastlamak da çok zevkli. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Dave DeWitte, Leonardo da Vinci’nin Sofrası’nda, sadece bir dâhinin beslenme felsefesini değil, İtalyan yemek kültürünün sırlarla dolu tarihini de anlatıyor…
Leonardo Da Vinci, bugün evlerimizde kullanmakta olduğumuz mutfak gereçlerinden hangilerini icat etmiştir?
Catherine de’ Medici’nin sevdiği sebzelerden hangisi, halk arasında skandala neden olmuştur?
Artık herkes tarafından kullanılan, sıradan hale gelmiş hangi baharat, yemek sofralarında sosyal statünün ve gücün göstergesiydi?
Basılı ilk yemek kitabının yazarı Platina’yı Papa neden ölüm cezasına çarptırmıştı?
Makarnayı keşfeden ve İtalya’ya getirenler göçebe Araplar mıydı?
Dave DeWitte, Leonardo Da Vinci’nin, aşçılığı, beslenme diyeti, içecek önerileri ve yemek pişirmeyle ilgili buluşlarının yer aldığı defterlerindeki şifreleri çözerken, 15. ve 16. yüzyıllarda İtalyan yemek kültüründeki gelişmeleri, saray ziyafetlerinden köylülerin neler yediklerine kadar geniş bir yelpaze içinde ele alıyor.
Leonardo Da Vinci’nin Sofrası’nda, kendi yaptığı salata sosu da dahil olmak üzere, Rönesans İtalyası mutfağının şeflerinin günümüze uyarlanmış orijinal yemek tariflerini tatma şansı bulacaksınız.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

Menüye dön