Le Clezio – Çöl

Le Clezio ilk kez okuduğum bir yazar, yarattığı karakterlerden diline kadar her şeyiyle yabancı ve dolayısıyla beni heyecanlandıran bir kitap oldu Çöl. Yazarın stili gerçekten çok özgün ve değişik bir yazar okuduğunuzu hemen hissettiriyor.

Le Clezio - Çöl

İki farklı hikayeyi aynı kitapta ustalıkla anlatan Le Clezio sizi Nur ve Lalla ile tanıştıracak. Nur ile çölde yürüyecek, sıcağı, ölümü ve açlığı göreceksiniz. İnsanların birbirinden aldığı gücü ve umudun yavaş yavaş nasıl azaldığını okudukça da hem üzülecek hem sinirleneceksiniz. Sözde modern dünyanın kendisinden olmayanlara bakışı çokça düşünmenizi gerektirecek. Lalla ile de doğayı tekrar keşfedecek, Hartani’ye aşık olacak ve evden kaçıp kendinizi bir anda Marsilya’da bulacaksınız. Otelde temizlik yaparken bir anda fotomodel oluverecek ama yine de benliğinizden hiçbir şey kaybetmemek ne demek onu göreceksiniz. Lalla sizi çok etkilecek bir karakter olacak. Nobel Ödülü kazanmış bir yazar arıyorsanız ve biraz da değişik bir stili olsun derseniz Le Clezio tam size göre olabilir. Çöllerde kavrulup, sokak aralarında saklanmaya hazır olun.

Le Clezio - Çöl

Tanıtım yazısı:

Le Clezio’nun başyapıtı sayılan Çöl’de iki öykü iç içe örülüdür. Roman, 1910’larda çöl kabilelerinin Fas’takiFransız yönetimine karşı son ayaklanmasının Nur adında bir erkek çocuğunun gözünden anlatılmasıyla başlar ve sona erer. Ama Çöl’ün ana gövdesini Lalla adında çöl kökenli bir genç kızın başından geçenler oluşturur.

Lalla’nın ataları, “Mavi Adamlar” olarak anılan çöl savaşçılarıdır. Bir Kuzey Afrika kentinin gece kondu mahallesinde yetişen Lalla’nı, dilsiz bir genç çoban olan Hartani’ye duyduğu aşk, onunla gizlice çöle kaçışı, yakalanıp Marsilya’ya gönderilişi, bir otelde iş bulması, gebe kalışı ve sonunda ünlü bir fotomodel oluşu, ona çöl tutkusunu, atalarına duyduğu bağlılığı unutturamayacaktır.

2008 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Le Clezio, kendisine 1980’de Fransız Akademisi Paul Morand Büyük Ödülü’nü kazandıran Çöl’de, bağrında insanlığın öz değerleri barındıran, ama yitmekte olan bir kültür ile yozlaşmakta olan “uygar dünya”yı karşı karşıya getiriyor.

Bu kitapla ne dinlenir: Çöl rüzgarı
Bu kitapla ne içilir: Nane çayı.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön