Last Summer in the City – Gianfranco Calligarich

Last Summer in the City İtalyan yazar Gianfranco Calligarich’in okuduğum ilk kitabı oldu ve yazar bundan sonra ne yazsa okurum dediğim yazarlar arasındaki haklı yerini buldu. Son dönemde ne yazık ki beni hayal kırıklığına uğratan onca kitabı üst üste okudum. 2021 yılını muhtemelen hoşuma gitmeyen kitaplarla bitireceğim diye düşünürken Last Summer in the City imdadıma yetişti. Sıradan bir şehrin sıradan sokaklarında yağmur altında yürüdükten sonra nihayet güneşi ve denizi aynı anda görmüş gibi hissettim kitabın ilk sayfalarını okurken.

Last Summer in the City - Gianfranco Calligarich

Last Summer in the City Leo Gazzara’nın hikayesini anlatıyor. Leo’yu tanır tanımaz sevdim çünkü Leo bir zaman bir yerde hepimizin başından geçenleri yaşayan, müthiş bir karakter. Hayatın kendini sürüklemesine izin verse de kendinden ödün vermemeyi başarıyor. Aşık oluyor, sarhoş oluyor, arkadaşlarını buluyor ve onları kaybediyor, ailesini özlese de onlardan biri olamayacağını kabul ediyor. Çalışmak için değil yaşamak için çalışıyor; okuyor, yazıyor, yüzüyor, umutlanıyor, vazgeçiyor. Leo doyasıya yaşıyor ve Roma’nın keyfini çıkarıyor. Okur olarak Leo’nun peşinden sürüklenip, her şeye rağmen ona aşık olmak istedim ve galiba biraz oldum da.

Last Summer in the City yazarı Gianfranco Calligarich’in arada sırada önünüze attığı o enfes gözlemleriyle gönlünüzde taht kuracak kitaplardan biri. Yarattığı karakterlerden paylaştığı Roma’ya kadar bu kitabında yarattığı her şeye hayran kaldım. Ancak sanırım en çok insanı bir anda sarıveren anlatımına tutuldum. Ayrıca Howard Curtis’in çevirisi o kadar güzeldi ki çevirdiği diğer kitapları da okuma listeme aldım.

Last Summer in the City bitirdiğim anda tekrar okumak istediğim nadir kitaplardan biri oldu. Bu güzelim kitabın filmi olsa ne enfes olur diye düşünmeden edemedim. Özellikle İtalyan edebiyatına meraklı okurlar başta olmak üzere herkese öneririm. Keyifle!

Pan Macmillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Last Summer in the City – Gianfranco Calligarich

A cult classic of Italian literature published in English for the first time, with a foreword by Andre Aciman, author of Call Me By Your Name

In the late 1960s, Leo Gazzara left his family in Milan and moved to Rome for work. Soon unemployed, he has spent his time in an alcoholic haze, bouncing between hotels, bars, romantic entanglements, and the homes of his rich and well-educated friends. Rome is indifferent. Leo drifts, aimless and alone.

On the evening of his thirtieth birthday, he meets Arianna, a young woman who is both fragile and seductive. All night they drive the city in Leo’s run-down Alfa Romeo, talking and talking. They eat brioche for breakfast, drink through the dawn, drive to the sea and back. A whirlwind beginning. This is the story of the year Leo fell in love and lost everything.

Intense, brief, witty and devastating, Last Summer in the City is a newly rediscovered classic of Italian literature. Translated into English for the first time by Howard Curtis, Gianfranco Calligarich’s romantic and despairing debut is reminiscent of The Great Gatsby, The Sun Also Rises and The Catcher in the Rye.

Menüye dön