Kvaidan – Lafcadio Hearn

Kvaidan beklenmedik ve çok ilginç on yedi öykü ve üç adet de kurgu dışı yazdıdan oluşan bir kitap. Özellikle Japon edebiyatı ve kültürüne düşkün olanların mutlaka okuması gerek diye düşünüyorum. Ancak Japon edebiyatına düşkün olmasanız da bu öyküler, özellikle Böcekler Üstüne Çalışmalar adlı bölüm çok hoşunuza gidebilir.

Kvaidan ilk bölümünde yer alan tuhaf öyküleriyle beni hem çok şaşırttı hem de Japonya’ya daha bir yaklaşmamı sağladı. Her şeyden korkan bir insan olarak bu öykülerden de korkacağımı sanmıştım, ancak korkmak bir yana hepsinde ayrı bir hüzün bulmayı başardım. Elbette bu tamamen benimle ilgili ama yine de benim gibi okurların da huzursuz ruhlar hakkında okudukça hüzünleneceğini düşünüyorum. Emin olduğum bir şey varsa o da her okurun mutlaka şaşıracağıdır. Kitabın Böcekler Üstüne Çalışmalar adlı ikinci kısmı ise favori bölümüm oldu. Bu bölümde Kelebekler, Sivrisinekler ve Karıncalar olmak üzere üç farklı yazı var. Üçü de birbirinden güzel, üçü de tekrar tekrar okunası yazılar. Lafcadio Hearn hayatı kadar ilginç ve merak uyandıran bir kitap yazmış. Ne kadar beklenmedik ve ilginç olsa da insana mutlaka dokunan bir kitap bu. Mutlaka okuyun derim.

Kvaidan - Lafcadio Hearn

 

 

Tanıtım yazısı:

“Japonya’nın Edgar Allan Poe’su” olarak tanınan Lafcadio Hearn (1850-1904), büyük bölümü Japon, birkaçı Çin kaynaklı fantastik öykülerden oluşan Kvaidan’da, okurun ruhunda ve teninde ürpertiler uyandıran tuhaf masallar anlatıyor. Büyük ölçüde geleneksel Japon edebiyatından derleyip yeniden kaleme aldığı şaşırtıcı, gizemli, şiirsel öyküler sunuyor okurlara. Bu büyülü kitabın ilk bölümünde on yedi “tuhaf öykü”, ikinci bölümünde ise kelebekler, sivrisinekler ve karıncalar üstüne hikâyeler yer alıyor.

Yunanistan’ın Lefke adasında doğan, İrlanda, İngiltere, Fransa ve ABD’de yaşadıktan sonra Japonya’ya yerleşip Japon olmayı seçen Lafcadio Hearn, bu kitabında, Uzakdoğu’nun sihirli dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor. Ruhlar ve hayaletler âleminden garip, afallatıcı, unutulmaz kesitler aktarıyor.

Kvaidan’ı, Zeynep Avcı’nın İngilizce aslından yaptığı çeviri ve eski Japon resminden örneklerle sunuyoruz.

Bu kitapla ne içilir: Long Island Iced Tea
Bu kitapla ne dinlenir: Kitapla tam olarak örtüşen şu pek enfes albüm: Pehr Henrik Nordgren: Nine Kwaidan Ballads
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön