Küskün Kahvenin Türküsü – Carson McCullers

Küskün Kahvenin Türküsü içinde altı öykü ve kitapla aynı adı taşıyan kısa bir romandan oluşuyor. Daha önce hiç Carson McCullers okumamıştım, bundan sonra neden daha çok kadın yazar okumam gerektiğini bir kez daha hatırlatan bir yazar oldu diyebilirim.

Küskün Kahvenin Türküsü ile başlıyor kitap. Seksen sayfalık bu kısacık roman McCullers’ın ne kadar güçlü bir yazar olduğunu anlamanıza yetecek de artacak bile. Miss Amelia uzun zaman aklınızdan çıkmayacak bir karakter olacak. Bundan sonraki öykülerde de hem müzik hem de insanın dile getiremediği onca duygu hakkında okuyacaksınız. her bir öyküde başka bir hüzün çökecek üstünüze, bazıları tanıdık gelecek, bazıları da gereğinden fazla kurcalayacak aklınızı ama hepsini teker teker çok seveceksiniz. Öykü seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun derim. Belki sadece yaz ayları yerine daha soğuk havalarda okumayı tercih edebilirsiniz, çok daha keyifli olacaktır eminim.

Küskün Kahvenin Türküsü - Carson McCullers

İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Küskün Kahvenin Türküsü – Carson McCullers

“(…) Bir seven vardır, bir de sevilen. Ama bunlar başka başka beldelerin insanlarıdır. Sevilen çoğu zaman sevenin içinde uzun zamandır saklı duran sevgi için yalnızca bir uyarıcıdır… En sıradan birisi coşkun, ateşli ve bataklıktaki zehirli zambaklar kadar güzel bir sevginin nesnesi olabilir…”

Carson McCullers daha yirmi üç yaşında yazdığı Yalnız Bir Avcıdır Yürek adlı romanıyla ABD’deki edebiyat çevrelerinde adını duyurmuş ve gerçek olduğu kadar karamsar da olan bir varoluş felsefesi içeren yapıtlarıyla okuru, insanlık durumunun temelindeki ruhsal yalnızlığın derinlikleriyle tanıştırmıştır. Küskün Kahvenin Türküsü’nde ise daha önceki romanlarının ortak teması olan “sevgi felsefesi”ni daha da geliştirerek sevginin doğasına ilişkin gerçek bir kurama dönüştürür. Kitapta yer alan altı öyküde de yalnızlıklarını duyumsayan karakterlerle karşılaşırız… Çocukluktan genç kızlığa geçiş sancılarını yaşayan bir kız… Yabancı bir ülkede yaşayan ve sevgisizliğin ne denli acı vereceğini geç anlayan bir erkek… Yaşamını biraz olsun tekdüzelikten kurtarmak için hayalinde farklı bir yaşam sürdürmeye çalışan bir müzik öğretmeni… Carson McCullers’ın usta kaleminden, bir sevgi dilini yaratan ve derinlemesine hisseden kahramanların öyküsünü anlatır Küskün Kahvenin Türküsü.

(Lula) Carson McCaullers 1917 yılında Georgia’nın Columbus şehrinde doğdu. Beş yaşından itibaren piyano dersleri almaya başladı. 17 yaşında New York Juiliard School of Music’e müzik eğitimi için gitti, ancak okula devam etmeyerek kendini yazı çalışmalarına erdi. Columbia ve New York Üniversiteleri’nde yaratıcı yazım dersleri aldı. Story dergisinde öyküleri yayımlandı. 1937 yılında pek başarılı olmayan bir yazar olan Reeves MCCullers ile evlendi. 30’lü yaşlarını başında geçirdiği felç nedeniyle sol tarafını kullanamayan McCculers 1967 yılında öldü. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen yazarın Yalnız Bir Avcıdır Yürek isimli kitabı da yayınlarımız arasındadır.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2016 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım!

Menüye dön