Kurt Vonnegut – Kedi Beşiği

Kurt Vonnegut’ın okuduğum ilk kitabı oldu Kedi Beşiği. Yıllar önce Slaughterhouse-Five adlı kitabını almıştım ve neden bilmiyorum bir türlü okuyamadım. Kısmet Kedi Beşiği’neymiş. Kurt Vonnegut zekasına hayran kalacağınız bir yazar olacak.

Kurt Vonnegut - Kedi Beşiği

Kedi Beşiği apokaliptik bir roman ve Vonnegut bu kitapta öyle güzel değerlendirmeler yapıyor ki dininizden toplum düzeninize kadar her şeyi tekrar tekrar düşünürken buluyorsunuz kendinizi. Yazarın dili de hayli basit olduğundan kitap akar gibi okunuyor ki çevirinin de enfes olduğunu belirtmem gerek. Ben özellikle karakterleri çok sevdim. Ancak hemen belirteyim kitap 250 sayfa civarında olduğundan derinlemesine bir karakter çalışmasına rastlamayacaksınız ama yine her birinde değişik bir şeyler bulacaksınız. Bir iki oturuşta kolayca okunabilecek bir kitap olduğundan Kedi Beşiği özellikle kafa dağıtmak isteyenler için iyi bir seçim olabilir. Keyifle!

Kurt Vonnegut - Kedi Beşiği

April Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kurt Vonnegut – Kedi Beşiği

Ben daha genç bir adamken; iki kadın, 3000 litre içki, 250.000 sigara önce…

Yani ben çok genç bir adamken, adına ‘Dünyanın Sona Erdiği Gün’ denecek bir kitap için malzeme toplamaya başlamıştım. Kitap, gerçeklere dayalı olacaktı. Kitap, ilk atom bombasının Japonya’daki Hiroşima’ya atıldığı gün, önde gelen Amerikalı şahsiyetlerin neler yaptığının bir anlatımı olacaktı. Bir Hıristiyan kitabı olacaktı. O zamanlar Hıristiyan’dım. Şimdi ise; Bokononcu’yum. Bokonon’un buruk tatlılıktaki yalanlarını bana öğretecek biri olsaydı, daha o zamandan Bokononcu olurdum. Fakat Bokononculuk, Karayip Denizi’ndeki San Lorenzo Cumhuriyeti isimli küçük adayı çevreleyen çakıl taşlı plajların ve keskin mercan kayalıklarının ötesinde bilinmiyordu henüz…

Biz Bokononcular, insanlığın takımlardan oluştuğuna inanırız; ne yaptıklarının farkına varmadan Tanrı’nın İradesi’ni yerine getiren takımlardan. Bokonon, bu takımlara ‘karass’ adını verir ve beni kendi karass’ıma getiren araç, yani kan-kan, adına ‘Dünyanın Sona Erdiği Gün’ denilecek ve hiçbir zaman bitirmediğim bir kitap olmuştu.

Modern insana, deliliklerine dair bir başyapıt. Gezegenin sonuna dair apokaliptik bir öykü. Kara mizahla örülü bir gelecek tasavvuru. Nesilleri derinden etkileyen Kedi Beşiği yeni çevirisiyle, edebiyat paradigmalarını alt üst eden efsane yazar Kurt Vonnegut tüm eserleriyle April’de.

Menüye dön