Kurbanı Beslemek – Kenzaburo Oe

Kurbanı Beslemek, Kenzaburo Oe’nin Kişisel Bir Sorun adlı kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Kişisel Bir Sorun‘u ne kadar çok sevdiğimi, öykülerini okuduktan sonra yeniden hatırladım. En önemlisi de Kenzaburo Oe’nin ne kadar çarpıcı bir yazar olduğuna bu kitaptaki üç uzun öyküyle tekrar tekrar şahit oldum. İnsanı yerine mıhlayan öyküler yazan bir yazar var karşınızda.

Kurbanı Beslemek, savaş üzerine yazılmış üç uzun öyküden oluşuyor. Ben en çok kitaba adını veren öykü Kurbanı Beslemek’i sevdim. Küçük ve oldukça fakir bir Japon köyünde esir alınan bir zencinin hikayesi bu. Savaş zamanında insanların nasıl değiştiğine, iyilik ve kötülüğe, ırkçılık ve saf sevgiye şahit olacak ve ne yazık ki dünyanın zalimliğine tekrar lanet edeceksiniz. Savaşın sadece gerçekleştiği yeri değil, her şeyi ve herkesi nasıl berbat bir şekilde etkilediğini gördükçe de insanlar olarak içinden çıkılmaz bu durumlara nasıl düştüğümüze şaşacaksınız. Ama işte edebiyat, size yine farklı bakış açıları ve kapılar sunacak. Kaçırmayın derim. Keyifle!

Kurbanı Beslemek - Kenzaburo Oe

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kurbanı Beslemek – Kenzaburo Oe

Eeyore, görmek denilen şey, hayal gücünü kullanarak objeleri algılamaktan başka bir şey değildir ki. Eeyore, senin göz sinirlerin düzgün çalışsaydı bile, hayvanları hayal etme isteğin olmadıktan sonra onları yine göremezdin.Burada karşımıza çıkan şeyler, günlük yaşantımızda görmeye alışık olduğumuz, onları algılamak için hayal gücümüzü azıcık bile çalıştırmamıza gerek olmayan şeyler değil Eeyore.

Mişima’nın, “Yaşayan en büyük Japon yazarlarından biri,” dediği Kenzaburo Oe, kitaba adını veren “Kurbanı Beslemek” adlı uzun öyküsünde en sıradan ve masum insanın nasıl bir canavara dönüşebileceğini, salt mimiklerle bile ırkçılığın nasıl usul usul beslenebileceğini anlatır.

Can Yayınları’nın geçmişte üç ayrı kitap olarak yayımladığı Kurbanı Beslemek, Delilikten Kurtar Bizi ve Gözyaşlarımı Sileceği Gün adlı bu üç uzun öyküsünde Oe, çağdaş dünyanın uğraştığı en sıkıcı insani sorunları yüksek bir edebî başarıyla anlatıyor. Özgün dilinden yeniden çevrilen bu üç uzun öykü bu kez bir arada yayımlanıyor.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim!

Menüye dön