Kurbağa Prens, Yetişkinler İçin Bir Masal – Stephen Mitchell

Kurbağa Prens, Yetişkinler İçin Bir Masal belki de çocukken duymuş olabileceğiniz bir masalı anlatıyor. Elbette başlığında da yazdığı gibi yetişkinler için, yeniden üzerine düşünülmesi üzere yazılmış. Küçükken babam anlatırdı bu masalı bana uyumadan önce. Altın topunu kaybeden prensese de, bir prense dönüşen kurbağaya da ayrı ayrı bayılırdım. Yıllar sonra bu kitabı okuyunca çocukluğuma gittim geldim. Şimdi bir yetişkin olarak masalı tekrar yorumlamak gerçekten çok ilginç bir deneyimdi.

Kurbağa Prens, Yetişkinler İçin Bir Masal minicik bir kitap olduğundan bir saatten az bir sürede, yani bir oturuşta bitiveriyor. Bu kadar az bir sürede bitmesine rağmen ilişkiler üzerinde çokça düşünmenize sebep olacak. Kurbağaların prenslere ve prenslerin de yıllar içinde kurbağaya dönüşmesi konusunu hepimiz az çok bir yerden duymuşuzdur. Peki neden böyle oluyor? İlişkilerde neler değişiyor? Gerçekten çok kurbağa öpmek zorunda mıyız prensi bulana kadar yoksa birini yeteri kadar seversek bir kurbağadan prens yaratabilir miyiz? Peki kurbağa bir prens olmaya ne kadar meraklı dersiniz? Keyifle okuyun!

Kurbağa Prens, Yetişkinler İçin Bir Masal - Stephen Mitchell

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kurbağa Prens, Yetişkinler İçin Bir Masal – Stephen Mitchell

“Bir kadını bir kurbağaya aşık eden nedir? Sayısız kadın zamanın başlangıcından bu yana, gecenin bir yarısı, yatak odasının tavanına bakarak aynı soruyu kendi kendine sormuştur. Ve eğer bunun cevabını biliyor olsaydım, sizi temin ederim hiçbir maddi kazanç gözetmeksizin bedavadan açıklar, insanlık tarihinin en ulu hayırseverlerinden biri olarak sayılmayı mutlulukla karşılardım. Cevabı maalesef bilmiyorum. Tek bildiğim bu kadının bu kurbağaya nasıl aşık olduğudur. (…) Geçtiğimiz günlerde araştırmacılar, eskiden kurbağa olup da şimdi mutlu bir evliliğe sahip birkaç yakışıklı prensi inceledi. (‘Birkaç’ diyorum, çünkü filozofun da dediği gibi mükemmel evlilikler hem zordur hem de ender bulunur.) Bu eski kurbağalar bir konuda hemfikirdi. Büyük değişim için üç şey gerekliydi: Kesin bir bilinçsizlik, duvara fırlatılmaya rıza ve mutlaka, hayal gücü yüksek bir kadının sevgisi. Bir de dördüncü olarak sabır gereklidir. Evet, hem de büyük bir sabır çünkü fırlatılmayla çarpışma arasında geçen süre bazen onlarca yıl alabilir.”

Günümüz kadınlarına ve erkeklerine yazılmış en güzel masal…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön