Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Samed Behrengi’nin ölümsüz eserlerinden biri olan Küçük Kara Balık her evin kitaplığında yer alması gereken kitaplardan. İnsana şu balık kadar aklım yok dedirtiyor ve tam da bu yüzden çok seviliyor. Torunum olsa da ona okusam diye heyecanlanabileceğiniz bir kitap bu. Çocuk kitabı deyip de geçmeyin derim.

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

En az Küçük Prens kadar etkileyici ve her yaştan insanın aklını başından alacak ve yerine başka başka enfes düşünceler dolduracak bir eser var karşınızda. Küçük Kara Balık’ın yola çıkış amacından tutun da birbirinden değişik tüm karakterleri çok seveceksiniz. Sonra da dönüp hayatınıza bir göz atacaksınız. Bakalım sizi nerelere götürecek bu kitap? Yediden yetmişe herkesin çok hoşuna gidecek bu hikayeyi güvendiğiniz bir yayınevinden okumayı da ihmal etmeyin, güzelim kitap sizin için hayal kırıklığı olmasın. Okumazsanız eksik kalacağınız kitaplardan olduğunu da eklemeyi unutmayayım. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?”
“Şimdi ölüm çok kolay uğrayabilir bana! Ama ben yaşayabildiğim sürece ölümü karşılamaya gitmemeliyim. Elbette, bir gün ölümle karşılaşırsam -ki karşılaşacağım- önemli değil, önemli olan şu ki benim yaşamım veya ölümüm başkalarının yaşamını nasıl etkileyecek.”
“‘Güzel ay, ben senin ışığını çok seviyorum. Hep benim üzerimde ışıyasın istiyorum.’
‘Balıkçığım, doğrusunu istersen benim kendime ait bir ışığım yok. Beni güneş aydınlatır, ben de onu yeryüzüne yansıtırım. Sahi sen hiç duydun mu? İnsanlar gelip benim üzerime konmak istiyorlarmış.'”

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Büyük denizleri merak ediyordu, çünkü önünde uzun, coşku dolu bir yaşam vardı.

Samed Behrengi, İranlı bir yazar. On bir yıl İran’ın Azerbaycan kesiminde köy köy dolaşarak öğretmenlik yaptı. Öğretmenken bile öğrenciliği bırakmadı: Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. “Küçük Kara Balık”, onun yalnızca İran’da değil, dünyanın pek çok ülkesinde tanınıp sevilmesine yol açmış ölümsüz bir kitaptır. Bu küçük kitap, Bratislava ve Bologna Dünya Çocuk Kitapları fuarlarında ödüller aldı.

Dizi: Destanlar ve Masallar
Yaş aralığı: 7, 8, 9+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön