Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott

Küçük Kadınlar Amerikalı yazar Louisa May Alcott’un 1868 yılında yazdığı bir kitap. Yayıncısının kızlar için bir kitap yazması isteği üzerine çıkan kitabın ikincisi de 1869 yılında, bir sene sonra çıkmış. Özellikle kızlar için yazılan bu kitapta yazar biraz da kendi hayatından esinlenerek dört kız kardeşin hayatını anlatıyor. Bu zamana kadar filmi, çizgi filmi, operası ve daha birçok uyarlaması yapılan kitap birçok farklı ülkede de dizi olarak hayata geçti.

Küçük Kadınlar

Meg, Jo, Beth ve Amy babaları askerde olan, anneleri ve hizmetçileri Hannah ile yaşayan hepsi şahsına münhasır özelliklere sahip mini mini, çıtır çıtır kızlardır. Zengin ve efendi mi efendi komşuları Laurie ile tanıştıktan sonra hayatları daha da renklenir. Fakat bu kızlarımız zaten kendi kendilerine eğlenmeyi ve yetmeyi de bilirler. Çoğu yerde özlü sözler okuyor gibi hissettiysem de küçük yaşta okusaydım eminim çok seveceğim bir kitap olacaktı Küçük Kadınlar. Çocuklarınız için nostaljik ve bolca ders veren bir kitap arıyorsanız Küçük Kadınlar tam size göre olabilir.

Küçük Kadınlar ve son film

1994 yılında son film uyarlaması yapılan Küçük Kadınlar’da Winona RyderKirsten DunstClaire DanesChristian Bale ve Susan Sarandon gibi isimler yer alıyor. Kitaba okumaya yanaşmıyorsanız filmi izlemenizi öneririm. Christian Bale’in oldukça genç halini Laurie karakterinde izlemek zevkli olacak. Keyifle!

Küçük Kadınlar

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott

Küçük bir kentte yaşayan March ailesinin çok farklı karakterlerde dört kızı vardır. Kızların en büyüğü o kadar güzel ve zariftir ki, çevrenin dikkati her zaman onun üzerindedir. Ortanca kızlardan biri heyecanlı ve haşarı bir çılgın, diğeri ise melek gibi bir kalbi olduğu yüzünden okunan yumuşak huylu bir genç hanımdır. En küçükleri ise daha ilk gençliğe bile ulaşmamasına karşın tam bir küçük hanımefendidir. Ailenin mutlu yaşamı, babalarının savaşa gitmesi ile gölgelenir. Ancak kızlar, çok akıllı bir kadın olan annelerinin önderliğinde yaşamlarını sürdürürken, çocukluğun ve genç kızlığın keyfini çıkarırlar. Hele yan komşuları olan zengin beyefendi ve haşarı torunu Laurie ile arkadaşlık kurduktan sonra yaşamları çok daha renkli bir hale gelecektir.
Küçük Kadınlar, March ailesinin ve onların dostlarının asla eskimeyen ve her dönemde büyük bir beğeniyle okunan öyküsüdür. Kitabın yazarı Louisa May Alcott kendi yaşam öyküsü üzerine kurmuş olduğu Küçük Kadınlar’da zor koşullarda bile güzel bir yaşam sürdürülebileceğini anlatmıştır. Eser birçok defa oyun, müzikal ve hatta opera olarak sahnelenmiş, filme çekilmiş ve çizgi film olarak işlenmiştir.

Menüye dön