Koronavirüs Günleri İçin 10 Kitap Önerisi

Kimimizin rahatça kimimizin korkuyla geçirdiği Koronavirüs günleri için 10 kitap önerisi hazırlamak istedim. Geçtiğimiz günler boyunca kafamı dağıtacak kitaplar ararken aklıma böyle bir yazı yazmak geldi. Bazıları tamamen kafa dağıtmak ve beklentisiz bir okuma peşinde olanlar için, bazıları da edebi açlığını doyurmak isteyenler için bu listede. Belki ortaya karışık bir okuma deneyimi hoşunuza gider diye düşündüm. Umarım çok severek okursunuz da evden çıkmazsınız.

Koronavirüs Günleri İçin 10 Kitap Önerisi

Koronavirüs günleri için 10 Kitap

1- Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri – Mina Urgan

kapak bir dinozorun anilari

Sevgili Mina Urgan’ın bu iki kitabı sizi evde kaldığınıza çok mutlu edecek emin olabilirsiniz. Tek kötü yanı, kitaplar bittiğinde tatları damağınızda kalacak, sonrasında pek bir şey beğenmez hale geleceksiniz.

İnceleme yazısı: Bir Dinozorun Anıları, Bir Dinozorun Gezileri

2- Mutluluğa Dair Bir Düşünce – Luis Sepulveda, Carlo Petrini

kapak mutlulugadair bir dusunce

Dünya üzerinde en çok saygı duyduğum insanlardan Carlo Petrini ve Luis Sepulveda, sizi koca bir umut kelebeğine dönüştürecek! Bu ikili ne yazsa okuyun derim.

İnceleme yazısı: Mutluluğa Dair Bir Düşünce

3- Sahipler – A. S. Byatt

kapak sahipler

Sahipler A. S. Byatt’ın en çok sevdiğim eseri. Bu kitabı okurken çok şanslı olduğumu düşünmüş, iyi edebiyatın insanı ne kadar mutlu edebileceğine şahit olmuştum. Siz de iyi bir yazarın elinden çıkmış hayli keyifli bir roman okumak isterseniz kaçırmayın derim.

İnceleme yazısı: Sahipler

4- Neşenin Gücü – Frederic Lenoir

kapak nesenin gucu

İyi bir kurgu dışı kitabın en az bir roman kadar insana iyi geleceğine inananlardanım. Neşenin Gücü’nün de özellikle bu sıralar hepimize çok iyi geleceğine inanıyorum. Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap olacak bu.

İnceleme yazısı: Neşenin Gücü

5- Bütün Bir Ömür – Robert Seethaler

kapak butun bir omur

Bütün Bir Ömür okurken sizi olduğunuz yerden alıp götürecek nadir romanlardan biri. Robert Seethaler’ın o güzelim diline, yarattığı karaktere ve betimlemelerine hayran kalacaksınız ve farklı bir mutluluğun da mümkün olduğunu göreceksiniz. Mutlaka okuyun derim.

İnceleme yazısı: Bütün Bir Ömür

6- Tarih Süzgecinde Mutfak Kültürümüz – Deniz Gürsoy

kapak tarih suzgecinde mutfak kulturumuz

Beni uzun zamandır takip ediyorsanız tam bir Deniz Gürsoy hayranı olduğumu da biliyorsunuzdur. Bu listeye onun o güzelim kitaplarından birini eklemesem olmazdı. Ağzınızın suyunu akıtacak tarif kitaplarından biri yerine yemek kültürü kitaplarından birini okumanızı önereceğim bu kez. Yerlisi yabancısı, küçüğü büyüğü herkesin yemek hakkında söyleyecek bir şey var. Sizin daha çok olsun.

İnceleme yazısı: Tarih Süzgecinde Mutfak Kültürümüz

7- Amelia Peabody Polisiyeleri – Elizabeth Peters

kapak kumsaldaki timsah

Amelia Peabody rahat polisiye türünde okuduğum en iyi karakter! İlk kitabı Kumsaldaki Timsah‘ın yorumunda “eve kapanıp kitap okumak isteyenlerin çok hoşuna gidecek” diye yazmışım. Bundan daha iyi bir zamanlama olamaz. Bayılacaksınız!

İnceleme yazısı: Amelia Peabody Polisiyeleri

8- Hayat Bir Kervansaray – Emine Sevgi Özdamar

Hayat Bir Kervansaray - Emine Sevgi Özdamar

Emine Sevgi Özdamar’ı herhangi bir okuma listesine koymak için hiçbir bahaneye ihtiyacımız olmamalı diye düşünüyorum. Hayat Bir Kervansaray o alışılmadık dili ve size tutacağı aynayla neye uğradığınızı şaşırtabilir. Rica ediyorum okuyun, bundan eksik kalmayın.

İnceleme yazısı: Hayat Bir Kervansaray

9- Sevgili Arsız Ölüm – Latife Tekin

kapak sevgili arsiz olum

Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm adlı kitabını okuduğumda onulmaz biçimde değiştiğimi ve biraz daha olgunlaştığımı anlamıştım. Yıllarca peşinizden gelecek, okuduğunuz için kendinizi şanslı sayacağınız bir kitap olacak bu. Çok seveceksiniz çok!

İnceleme yazısı: Sevgili Arsız Ölüm

10- Aşk Romanları Okuyan İhtiyar – Luis Sepulveda

kapak ask romanlari okuyan ihtiyar

Luis Sepulveda’nın okuduğum ilk kitabıydı Aşk Romanları Okuyan İhtiyar. Bu kitabıyla aşık olmuştum yazara ve diğer kitaplarını okudukça da aşkım büyüdü. Bu kitap sizi gülümsetecek ve çok mutlu edecek.

İnceleme yazısı: Aşk Romanları Okuyan İhtiyar

Kendimi 10 kitapla sınırladığım için duracağım yoksa aklıma gelen her kitabı buraya yazmak istiyorum. Siz bu önerdiklerimi okuduysanız ve başka öneriler istiyorsanız yorumlarda belirtin olur mu? Bol keyifle ve sağlıkla okuyun efendim. Sıkılırsanız Instagram’a da beklerim: @elifthereader

Menüye dön