Körlerin Şarkısı – Carlos Fuentes

Körlerin Şarkısı Octavio Paz’ın enfes sunumuyla başlayıp altı öyküyle devam eden kelimenin tam anlamıyla sarsıcı bir kitap. Daha önce Carlos Fuentes okuduysanız yazarın kelimelerle olduğu kadar insan ruhuyla da nasıl dans ettiğini az çok anlamışsınızdır. Ancak daha önce yazarla tanışmadıysanız, gül bahçesinde kurtlarla dans etmeye hazırlanın derim.

Körlerin Şarkısı’ndaki tüm öyküleri çok seveceğinize eminim ancak elbette aralarında hepsinden daha çok sevdiğiniz de olacaktır. Ben Aura, Kraliçe Bebek, Eski Haklar ve Saf Bir Ruh öykülerine bayıldım. Zaten altı öykü olan bir kitapta dört öyküye bayılmak sanırım her zaman olacak bir şey değil. Fuentes, her öyküsünde insanı farklı bir yerden yakalıyor; bazen çok yaralıyor bazen de acı acı güldürüyor. İlk öykü Aura daha yazara alışamadan, ne olduğunu anlamadan tokat gibi inecek yüzünüze. Fuentes’e daha yanağınızdaki ateş geçmeden vurulacaksınız. Sonraki öykülerindeki bazı karakterler hiç aklınızdan çıkmayacak; gerçekliklerine, derinliklerine ve anlattıklarına hayran kalacaksınız. Ah bir de eklemeden edemeyeceğim; çevirmen Müntekim Ökmen o kadar iyi bir iş çıkarmış ki ayakta alkışlamak isteyeceksiniz. Nereden baksanız her okurun rüyası bir öykü kitabı bu; sakın kaçırmayın derim. Keyifle!

körlerin Şarkısı - Carlos Fuentes

Tanıtım yazısı:

Çağdaş Meksika edebiyatının en saygın yazarlarından Carlos Fuentes, öykülerinden oluşan Körlerin Şarkısı´nda, büyüsellik, gerçekçilik ve mizahı ustaca harmanlıyor. Meksika evlerinin kapalı kapılarını aralıyor ve içerideki ölümcül gizlerin, büyülü ayinlerin, dile getirilmemiş arzuların perdelerini aralıyor. Bu evlerde yaşayanlar hangi acımasız, tılsımlı düşlerin, yabansı isteklerin kıskacındadır? Gerçekdışı, gülünç ve korkunç öğelerin iç içe geçtiği, okuru derinden sarsan bir şarkı söylüyor Fuentes. Körlerin Şarkısı’nda, Fuentes´in, gerçeklikle düşlemin en ustalıklı bileşimlerinden biri sayılan, ünlü öyküsü Aura da yer alıyor.

Fuentes’in Artemio Cruz’un Ölümü, Terra Nostra, Deri Değiştirmek, Koca Gringo gibi romanlarını tutkuyla okuyanlar, Müntekim Ökmen’in Türkçesiyle sunduğumuz Körlerin Şarkısı’nda yazarın öykü ustalığına tanık olacaklar.

Buradan satın alın; Körlerin Şarkısı – Carlos Fuentes

Bu kitapla ne içilir: Carlos Fuentes’in memleketi Meksika’dan enfes bir kokteyl önereceğim: Paloma.

Bu kitapla ne dinlenir: Hem kulakların pasını alacak hem de Paloma’ya iyi bir şekilde eşlik edecek liste şudur: La Mejor Musica Clasica

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön