Korkmuyorum – Niccolo Ammaniti

Korkmuyorum, Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap listesinde yer aldığı için dikkatimi çeken bir kitap oldu. Niccolo Ammaniti’nin ismine daha önce hiç bir yerde rastlamamıştım ve bu liste olmasa kim bilir ne zaman rastlayacaktım bilemiyorum. Ancak iyi ki böyle bir liste var ve iyi ki bu listedeki kitapları okumaya giriştim. Aksi halde Ammaniti ile tanışamayacaktım. Bu kısacık roman elinize aldığınız gibi bitiverecek ancak etkisi çok daha uzun sürecek romanlardan.

Korkmuyorum İtalya’nın prestijli ödüllerinden Viareggio-Repaci’yi kazanmış ve otuzdan fazla dile çevrilmiş bir kitap. Çocukların masum dünyası ve büyüklerin maddi dünyası arasındaki çarpışmayı enfes bir şekilde anlatıyor. Kazananı olmayan bu öyküde Ammaniti hem betimlemeleri hem de yarattığı karakterleriyle okuru avucunun içine alıveriyor. İtalya’nın köylerinde geçen her hikayeye neden bilmiyorum bayılıyorum ve bu kitap da bir istisna olmadı. Yazarın yarattığı bu dünyada sıcak ve doğa da başlı başına bir karakter olarak karşınıza çıkacak; siz de o köyde çocuklarla birlikte büyüyeceksiniz. Mutlaka okuyun derim. Eren Cendey Yücesan’ın su gibi çevirisine de ayrıca değinmek isterim. Keyifle!

Korkmuyorum - Niccolo Ammaniti

Tanıtım yazısı:

İtalya’nın güneyinde küçük bir sınır köyü. Yoksulluğun alt sınırındaki bu yerde kavurucu bir yaz yaşanmaktadır. Bütün gün tarlalarda oynaya yaşları beş ile on iki arasında değişen çocuklardan biri de Michele’dir. Yapılan bir yarışta sonuncu olan Michele, terk edilmiş bir evi keşfetme cezasına çarptırılınca o evde kimselere anlatamayacağı korkunç bir sırla karşılaşır. Bu sır, onun çocuk dünyasının canavarlar ve hayaletlerle dolu fantezileriyle birleşince ortaya rahatsız edici bir öykü çıkar. Sağduyusu ve sadakat anlayışıyla ailesine duyduğu sevgi arasında bocalayan Michele, acıklı ve ürkütücü bir öykünün parçası olurken, çocukların saf dünyasıyla büyüklerin para üzerine kurulmuş dünyası da birbiriyle çarpışır. Korkmuyorum’u az rastlanır bir betimsel duyarlıkla işleyen, Michele’nin çocuk dünyasını ve bu dünyanın zengin fantezilerini son derece ustaca ortaya koyan Niccolo Ammaniti, doğanın ve insanın güzellikleriyle çirkinliklerini, bu güzellik ve çirkinliğin yarattığı zıtlığı, yine doğanın öğelerini kullanarak farklı metaforlarla anlatıyor.

Buradan satın alın: Korkmuyorum – Niccolo Ammaniti

Bu kitapla ne içilir: Enfes bir İtalyan kokteyli hem yaza hem kitaba yakışır: Bellini

Bu kitapla ne dinlenir: Yaz için daha oynak bir şey istediysem de kitap hep kendine çevirdi müzikleri. En güzeli klasik.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön