Köpek ve Yıldızlar – Peter Heller

Köpek ve Yıldızlar Amerikalı yazar Peter Heller’ın 2012’de yazdığı post-apokaliptik bir roman. Pandeminin ortasında böyle bir roman okuyacağım aklıma gelmezdi ama iyi ki senenin başına mutlaka okunacaklar rafıma koymuşum bu kitabı. Hem halimize şükrederken buldum kendimi hem de iyi insanların her şeye rağmen iyilikle yaşayabileceğini gördüğüm için mutlu oldum. Hemen belirteyim, özelliklepost-apokaliptik romanlar ya da distopyalardan hoşlanmıyorsanız bile bu dönemde okumaktan çekinmeniz gereken bir kitap değil bu. Yaşanan vahşetin tonunu öyle güzel ayarlamış ki benim gibi korkak okurlar bile rahatlıkla okuyabilir.

Köpek ve Yıldızlar’da dünya bir grip salgını sonrasında bildiğimiz dünya olmaktan çıkmış, kaosun ve şiddettin hüküm sürdüğü korkunç bir yer haline gelmiştir. Ana karakter Hig kırklarında, grip yüzünden köpeği hariç sevdiği herkesi kaybetmiş bir pilottur. Salgın sonrası yeni hayatında önem verdiği üç şey vardır: köpeği Jasper, silah meraklısı ve tam bir strateji uzmanı komşusu Bangley ve Cessna modeli uçağı.

Köpek ve Yıldızlar - Peter Heller

Hig ve Bangley küçük bir havaalanında yaşarlar. Hig uçağına atlayıp etrafı kolaçan ederken Bangley ise geliştirdiği savunma mekanizmaları ile yaşam alanlarını korumaya almıştır. Bu ikilinin birbirine zıt karakterler olduğunu daha en başta anlarız. Ancak kitap ilerledikçe bu zıtlığın onları hayatta tutabilmek için çok önemli bir unsur olduğunu görmekte de gecikmeyiz. Ancak Hig kalan ömrünü bu havaalanında geçirmeye niyetli değildir ve başına gelen bir olay hayatını tamamen değiştirecektir.

Köpek ve Yıldızlar yazarı Peter Heller’ın hayli değişik üslubu ile okuru kendi ritmine alışmaya zorlayan kitaplardan. Birkaç sayfa sonra yazarın istediği ritme ulaştığınızda kitabın hissettirdikleri değişmeye başlıyor ve hikayeye tam olarak odalanabildiğiniz için de okuma zevki katlanıyor. Köpek ve Yıldızlar bir hayatta kalma mücadelesi. Ancak aynı zamanda hayatta kalırken insanlığından ödün vermeme mücadelesi. Yer yer kendimi Hig’in yerine koyup, o durumda ben ne yapardım diye düşündüm. Kendimi kitaptaki tüm karakterlerde az çok bulduğumun farkına varınca da sevindim diyebilirim.

Köpek ve Yıldızlar karakterleri hemen sevilesi ve hayli gerçekçi olduğundan konusuna rağmen hızla ve zevkle okuduğum romanlardan biri oldu. Uzun zamandır erkek bir yazarın tamamen erkek bir karakter ile anlattığı bir roman okumadığımı da fark ettim. Hatta kitabın bir yerinde bu erkek seslerinden biraz rahatsız oldum. Sonra böylesi saçma bir sebepten rahatsız oldum diye kendimden rahatsız oldum. 2013 yılında Arthur C. Clarke Ödülüne aday gösterilen kitap, türünün meraklılarını mutlu edecektir diye düşünüyorum. Sağlıkla!

Kolektif Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Köpek ve Yıldızlar – Peter Heller

Dünyayı kasıp kavuran büyük bir grip salgını sonrasında karısını, arkadaşlarını, tanıdığı herkesi kaybeden Hig küçük bir havaalanı hangarında köpeğiyle yaşamaktadır. Tek komşusu insanlardan hazzetmeyen silah delisi Bangley adında bir adamdır. Günlerini uçağına binip etrafı kolaçan ederek, dünya hâlâ bildiğimiz dünyaymış gibi dağlara çıkıp balık tutarak geçiren Hig bir gün uçağın telsizinden bir çağrı duyar. Havaalanının ötesinde şimdiki yaşamından çok daha iyi bir şeyler olduğu umuduyla dolar kalbi. Ve büyük bir risk alıp dönüşü olmayan noktaya doğru yola çıkar.

Kayıplarla dolu bir dünyada, tüm olanaksızlıklara rağmen aşkı, güzelliği ve yakınlığı yeniden keşfetmek için her şeyini tehlikeye atmaya hazır bir pilotun, hem savaşçı hem de hayalperest bir adamın ağzından anlatılan Köpek ve Yıldızlar insan olmanın anlamı üstüne nefes kesici bir roman.

“Heller şiirsel üslubuyla kalp kırıklıklarını, travmayı ve çatışmaları yenilgiye uğratan umudu betimliyor ilk romanında.”
Library Journal

“Heller romanın başından sonuna kadar yoğun bir aksiyonun ve insanı derinden etkileyen bir duygusallığın peşinde sürüklüyor okuru.”
Publishers Weekly

Peter Heller

Peter Heller New York’ta doğup büyüdü. Darhtmouth Koleji’nden mezun olduktan sonra Iowa Üniversitesi Yazarlık Atölyesi’nde eğitim aldı. Ödüllü bir macera yazarı olan Heller, Outside, Men’s Journal, National Geographic Adventure ve Bloomberg Businessweek dergilerine düzenli olarak makale yazıyor. Köpek ve Yıldızlar, daha önce kurgudışı dört macera kitabı kaleme almış yazarın ilk romanı. Heller eşiyle birlikte Denver’da yaşıyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön