Konuşan Kedi – Claude Roy

Kedilerin her zaman bizden daha zeki yaratıklar olduğunu düşünmüşümdür ve böyle düşünen bir ben değilim. Claude Roy Konuşan Kedi adlı kitabıyla kedilerin de konuştuğuna sizi inandıracak. Belki de en azından bizden daha zeki yaratıklar olduğuna… Her durumda bu güzelim çocuk kitabını bol kahkaha eşliğinde okuyacaksınız.

Konuşan Kedi - Claude Roy

Bir gün Thomas’ın kedisi Gaspard birdenbire konuşmaya başlıyor. Aslında bu bir kedi için inanılmaz bir kabiliyet olsa da Gaspard kesinlikle konuşmak istemiyor. Gelin görün ki ağzını her miyavlamak ya da mırlamak için açtığında konuşuveriyor. Bir kedi olarak hayatın zevkini çıkara çıkara yaşamak için dikkat çekmek istemiyor, ama şimdi konuştuğu için dikkatleri üzerine çekmekten çok korkuyor! Konuyu Thomas’a açıyor. Thomas ilk başlarda bu durumu çok sevse de sonradan kedisi anlıyor ve ona yardım etmeye karar veriyor. ne yapacaklarını bilemez haldelerken şehre sirk geliyor ve ona gitmeye karar veriyorlar. Sirkte gördükleri bir vantrilok bütün hayatlarını değiştiriyor. Thomas kedisi Gaspard’ın konuşmalarını gizlemek için herkese vantrilok olmak istediğini ve sürekli çalıştığını söylüyor. Böylece aile bireyleri Thomas’ın odasında kendi kendine konuştuğunu düşünmüyor. Hatta bir gün akşam yemeğinde ondan hünerlerini göstermelerini istiyorlar. Gaspard bırakın konuşmayı şair kesiliyor; birbirinden güzel şiirler söylüyor. Tüm aile bireyleri Thomas’ın bu becerisine alkış tutuyorlar ve onu var güçleriyle destekliyorlar. Ancak bu örtbas ne zamana kadar sürer dersiniz? Gaspard bir kedi olduğu için aklından geçenleri hemencecik söyleyivermeye başladığı anda işler değişiyor. Neyse ki aileyi tam bir felaketten kurtaracağı için kimse ona bir şey demiyor. Siz iyisi mi kedinizi kucağınıza alın birlikte okuyun bu güzel kitabı. Yazarın incelikli esprilerine de kitabın müthiş resimlerine de hayran kalacaksınız. Keyifle!

Konuşan Kedi - Claude Roy

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Kediler bilgisiz filozof oldukları kadar, filozoflar da bunu bilen kedilerdendir.”
“Mutlu bir ömür, göze batmadan yaşanır.”
“Esnek ve lastik gibiyim,
sinirdenim, peluş ve kadifeyim.
Düşmanlarımı tırmalar ve dişlerim
dostlarıma ise kadifeden patiler:
Ben kediyim.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Konuşan Kedi – Claude Roy

Kediler konuşabilir mi dersiniz?

Thomas’ın kedisi Gaspard, kendi kendine söylenirken bir ses duyduğunu sandı. Oysa yalnızdı. Sonra aklına bir kedi olduğu ve kedilerin de konuşamadığı geldi. Gaspard, dünyanın konuşan ilk kedisi olabilir mi?

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 7, 8, 9+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön