Konuları Kitap Olan Romanlar

Konuları kitap olan romanlar şu sıralar okuma listeme bolca kattığım romanlar arasında. Türüne, yazarına, hakkında yazılanlara bakmadan pervasız bir listeleme yapıyorum.

Kitap severlerin takip ettiği dergiler, köşe yazarları ve bloglar dışında kitaplar ve okumakla ilgili daha fazlasına ihtiyaç duyduğu zaman güzel bir kitaba danışmaları kadar mantıklı birşey olamaz. Bu noktada da çeşitli yazarların konuları kitap olan romanlarını sizinle paylaşmak istedim. Araştırma yaparken birbirinden değişik başlıklara rastladım. Burada da en çok ilgimi çekenleri paylaşıyorum.

Konuları Kitap Olan Romanlar

Konuları Kitap Olan Romanlar

Robin Sloan adlı yazarın Mr. Penumbra’s 24-Hour Bookstore adlı kitabı, modern çağın kitap severlerine hitap ediyor. Hem basılı kitapları sevip hem de teknolojiye ayak uyduruyorsanız ve bulmacalardan da hoşlanıyorsanız bu kitabı sevebilirmişsiniz. Ayrıca yazarın başka birçok değişik kitabı var. Tek başına yazar insanda merak uyandırıyor. Yaşlı bir sahibi olan eski bir kitapçı ve Google’da çalışan bir sevgili de varmış kitapta. Ayrıca karanlıkta da parlıyormuş. Bu kesinlikle en çok merak ettiğim romanlardan biri!

Konuları Kitap Olan Romanlar
Allison Hoover Bartlett’ın The Man Who Loved Books Too Much adlı kitabı, adı üstünde kitapları gerçekten çok seven bir adamın hikayesini anlatıyor. Hatta o kadar çok seviyor ki, evinde mutfakta yatıyor çünkü her yer kitap dolu. Yemeden içmeden hayatını kitaplara adamış ve bu uğurda çok şey kaybetmiş bir adam var karşımızda. Kitap uğruna yaptığı hırsızlıkları incelemek zevkli olacaktır eminim.

Konuları Kitap Olan Romanlar
Italo Calvino’nun Bir Kış Gecesi eğer Bir Yolcu adlı kitabını sadece konuları kitap olan romanlar başlığı altında değil de her zaman okunacak bir kitap olarak değerlendirmek gerek. Müthiş bir yetenek var karşınızda. Calvino’nun bence en iyi kitabı budur. Okumadıysanız hemen alın ve okumaya başlayın derim. Bayılacaksınız.

Sixpence House, Paul Collins

Sixpence House, Paul Collins’in Hay-On-Wye yani kitap şehrine taşınmasını konu alan bir kitap. Hay-On-Wye bilmiyorum daha önce hiç duydunuz mu, dünya üzerinde ziyaret edebilmek için birçok şeyden vazgeçebileceğim ender kasabalardan. Şahane kitap festivalleri, birbirinden renkli yazarlar ve bolca kitapçıya sahip, yemyeşil bir yer burası. Kitap turizmi denen bir şey varsa Hay-On-Way akla gelen ilklerden. Hakkında okumak çok renkli olacak.

 Var mı sizin de okuyup çok sevdiğiniz kitaplar üstüne romanlar?

Menüye dön