Kitaplıktakiler

Günlerdir adam gibi okuyabilmek için can atsam da hayat araya girdiğinden bir türlü okuyamıyorum. Buna rağmen dün sevgilim yine bana kitap aldı. Kapağının ve adının güzelliğine aldanmamak elde değildi zaten. Neyse! Kitaplıktakiler ve şu an okunan kitaba gelince…

a personal matter e1284458589472

Şu aralar, vakit buldukça Kenzaburō Ōe’nin yazdığı A Personal Matter adlı kitabı okuyorum. 1994’te Nobel kazanmış bu kitap, yazarın gerçek hayatından izler taşıyor. Bir yandan üzülürken bir yandan da şükrediyor insan. Okuması biraz zahmetli bir kitap, sayfaları çevirmek pek de kolay değl açıkçası. Bittiğinde ayrıntılı bir şekilde değineceğim.

Kitaplıktakiler;

the noodle maker a novel large

1) Ma Jian – The Noodle Maker: Kapağını görüp de anında almam gerektiğini düşündüğüm ve iyi ki sevgilimin de aynı fikirde olduğu kitabımız bu. Genelde okuduğum kitaplardan hayli farklı olsa da, biraz da Çin romanlarını okumamın vakti geldi sanırım. Hem noodle sevgimi de iyice kamçılamış olurum, çok lazımmış gibi! Bir sonraki okunacak kitabım bu olacak sanırım, umarım severim.

the magicians by lev grossman

2) Lev Grossman – The Magicians: Görüşlerini sıklıkla takip ettiğim, tabiri caizse snob amcaların fantastik türünde çokça övdükleri bu kitabı, tüm bunlardan habersiz, farklı bir şeyler okumak için almıştım. The Magician King adlı devam kitabı da çıkacağına göre, okumanın vakti gelmiş demektir. Fantastik sevenlere duyurulur.

the god of small things

3) Arundhati Roy – The God of Small Things: Booker Prize kazanmış bir kitap oluşu açısından zaten okunması gerektiğini düşündüğüm bu kitap, uluslararası alanda çokça satmış ve çokça beğenilmiş. Roy’un bir mimar oluşu da ayrıca ilgimi çeken yönlerinden. Hep mimar olmak istemiştim, neden bilmem…

Bu kitaplar arasından okuduklarınız var mı? Sevdiniz mi? Yarıda mı bıraktınız? Neden? Hmm?

Menüye dön