Kitaplık Kedisi: 2017’de En Sevdiğim Kitaplar

2017 benim için yeniliklerle dolu bir yıldı. Hem yaşamım açısından hem de kitaplar. İçine doğduğum ülkeyi terk edip, bana tamamen yabancı, bambaşka bir ülkeye, İngiltere’ye yerleştim. Bu bir sene içinde kelimenin gerçek anlamıyla, bu ülkenin havasına ve suyuna alıştım. Bu alışma sürecinde bol bol yalnız kaldım. Bu yalnızlığı özellikle ve özenle istedim ama baktığınızda hep kitaplarımlaydım. Hayatımdaki değişimler ne denli büyük olursa olsun, hep kitaplara sığınabileceğimi bir kez daha gördüm. Bir de tabi, yine kitaplar sayesinde türlü türlü arkadaşlar edindim. Bazıları yaşadığım yerin kitap kulübünden, bazıları da Instagram’da kitap paylaşımı yapanlardan oldu. İyi ki de oldu. Anlayacağınız, bu sene de yaşamımın odağında kitaplar vardı. Kötü günümde dert ortağım, güzel günümde beni gülümseten dostlarım oldular. Tekrar tekrar edebiyat için şükrettim. İyi ki!

Kitaplık Kedisi: 2017’de En Sevdiğim Kitaplar

2017’de En Sevdiğim Kitaplar, koca bir listeden özenle elenmiş kitaplardan oluşuyor. Bu yıl Goodreads’e göre 92 kitap ve toplamda 22,013 sayfa okudum. Detaylı bir şekilde incelemek isterseniz, sizi şöyle alayım: Goodreads 2017. Geçtiğimiz yıla göre okunan kitap ve sayfa sayısı hayli düşük ama yeni bir ülkeye taşındığıma göre, kendime kıyak geçebilirim sanırım. Gelin görün ki, burada gerçekten çok ucuza aldığım kitaplar yine kitaplığımdan taştığı için kendimi biraz daha zorlasaydım daha iyi olurdu diye düşünmeden de edemiyorum. Neyse! Her sene olduğu gibi bu sene de en çok sevdiğim beş kitabı paylaşmak istedim. Yine her sene olduğu gibi bu sene de belirteyim; söz konusu kitaplar 2017’de basılmamış olabilirler ancak, ben onları 2017’de okumayı seçtim. Bu sene en çok sevdiğim kitapları seçerken diğer senelere göre biraz daha zorlandım. O yüzden okuyacak daha fazla kitap arıyorsanız, Kitaplar kategorisine tekrar bir göz atmayı unutmayın derim. Bu beş kitabı olur da okursanız, umarım siz de çok seversiniz. Şimdiden, keyifle!

2017’de En Sevdiğim Kitaplar – İlk 5

2017'de En Sevdiğim Kitaplar

1- Bütün Bir Ömür – Robert Seethaler

“Bütün Bir Ömür, bir oturuşta okuyup bitireceğiniz ve oturduğunuz yerde uzun bir süre daha kalmak isteyeceğiniz bir kitap olacak. O kadar yavaş, o kadar sakin, o kadar tatlı ilerliyor ki kitap okumaktan ziyade bir manzara seyrediyor gibi hissedebilirsiniz.”

2017'de en sevdiğim kitaplar

2- Mr. Gwyn – Alessandro Baricco

“… Özellikle bu kitap, okuduğum onca saçma ve boş kitaptan sonra bana o kadar iyi geldi ki, yine edebiyata şükrederken buldum kendimi. Bu kitap, o kitaplardan biri. Hani içinde kaybolup, kitap bittiğinde kendimizi tekrar ve çok daha iyi bir halimizle bulduğumuz kitaplardan…”

2017'de en sevdiğim kitaplar

3- Tanrı’yı Gören Köpek – Dino Buzzati

“Buzzati şiir yazar gibi öykü yazan yazarlardan ve öykülerinde işledikleri de gerçekten inanılmaz konular. Bu yazı bir kitap yorumundan çok Buzzati için bir aşk ilanına dönüşürse diye şimdiden uyarımı yapayım: bu yazar bu aşk ilanını tamamen hak ediyor.”

2017'de en sevdiğim kitaplar

4- Eşkıya Kuza -Osman Şahin

“Öyle bir kitap ki bu, kendinizle tartışıp duracak, Kuza hakkında düşündükleriniz üzerine tekrar tekrar kafa patlatacaksınız. Bir insan neden ve nasıl eşkıya olur, aşiretler neden hep kanla yoğrulur ve bir annenin gururu neleri doğurur bu kitapta okuyacaksınız. Büyülü bir dili var Osman Şahin’in; edebiyata doyacaksınız.”

2017'de en sevdiğim kitaplar

5- Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

“Yazmayı ya da erkeklere özgü (ki buna kimin karar verdiğini hepimiz biliyoruz) herhangi bir şeyi yapmayı düşünüp de etraftan saçma sapan yorumlar aldınız mı? Temizlik, yemek ya da çocuk yapamadığınızda size çürümüşsünüz ve kokuyormuşsunuz gibi baktılar mı hiç? Peki ya erkek kardeşinize aynı şeyler oldu mu? Ya da tanıdığınız herhangi bir erkeğe? Peh!”

Peki siz 2017’de kimleri keşfettiniz? Yılınızı aydınlatan bir kitapla tanıştınız mı? 2017’de En Sevdiğim Kitaplar listenizi benimle de paylaşırsanız çok mutlu olurum!

Sonraki yazı ➝
Menüye dön