Kitaplık Kedisi: 2016’da En Sevdiğim Kitaplar

 2016’da En Sevdiğim Kitaplar

2016 kitap okumaya doyamadığım bir seneydi. Yaz kış demeden durmadan okudum. Bazen hızımı alamayıp günde iki kitap bitirdiğim, okumak için uykusuz geceler geçirdiğim zamanlar oldu. Çocuk kitaplarından yemek kitaplarına, klasiklerden günümüz romanlarına kadar çok güzel kitaplar keşfettim. Polisiye romanların ve yemek/anı kitaplarının aslında hiç de fena olmadığını düşündüğüm bir sene oldu bu. Kurgu dışı kitaplara daha fazla ağırlık vermeye başladığımı da keşfettim. Bilmem yaşla gelen bir şey midir ama kurgu dışı kitaplar ara sıra romanlardan daha çok zevk verdi bana. En çok da 2016’yı kitaplarla atlatabildiğime seviniyorum. Her açıdan korkunç bir seneydi bu, sanırım bunu hepimiz kabul edebiliriz. Dönüp dolaşıp hep iyi ki kitaplar var derken buldum kendimi. 2016’da En Sevdiğim Kitaplar listesinin diğer listelerden bir farkı varsa o da budur sanırım. Okumayla terapi nasıl yapılır bu sene uzmanlaştım gerçekten. Umarım seneye sadece zevk için okuruz.

2016’da En Sevdiğim Kitaplar – İlk 5

2016’da Goodreads kayıtlarıma göre 173 kitap ve toplamda 36,620 sayfa okudum. (Hepsini Goodreads‘ten inceleyebilirsiniz.) Bu seneki okuma performansımdan mutlu olsam da elbette her zaman daha çok okumak istiyorum. Bu sene keşfedip de seneye mutlaka okumam gerek diye kenara ayırdığım kitaplar yine boyumu aştı. Hepsi için teker teker fazlasıyla heyecanlıyım. Neyse. Gelelim 2016’da En Sevdiğim Kitaplar listesine. Geçen senelere kıyasla daha çok zorlandım kitapları seçerken çünkü hem çok kitap okudum hem de çok güzel kitaplar okudum. Yine belirtmeden geçmeyeyim, bu kitaplar “benim” bu sene okuyup da sevdiğim kitaplar, ille de 2016’da yayımlanmış kitaplar değil. Umarım siz de okur ve çok seversiniz. Diğer müthiş kitapları da kitaplar kategorisinden incelemeyi ihmal etmeyin.

nazli kar junichiro tanizaki

1- Nazlı Kar – Jun’ichirō Tanizaki

“Hani bazı kitaplar vardır, sizi öyle bir dünyanın içine çekerler ki orada bile isteye kaybolmak, dakikaları saatlere, saatleri günlere dönüştürmek istersiniz. Karakterler artık günlük hayatınızın bir parçası haline gelivermiştir, onlarla yatıp kalkar olmuşsunuzdur. Hatta bazılarının huylarını sevmez, bazılarına da ne olursa olsun kızamazsınız. Kitap bitmesin diye bazen yavaş yavaş okur, bazen de tekrar tekrar bazı cümlelerin üzerinde durursunuz. İşte Nazlı Kar da o kitaplardan biri.”

yas cc a7amak yu hua

2- Yaşamak – Yu Hua

“Doğumdan ölüme hayatın gerçeklerini bir bir okuyup, aslında hayatta neyin önemli olduğunu göreceksiniz. Ben bir güzel ağladım, eminim siz de ağlayacaksınız. Hatta bir ara sinir ve üzüntüden kitabı atmak istediysem de elimden bırakamadım, benzer duyguları siz de hissedeceksiniz. ”

2016’da En Sevdiğim Kitaplar

3- Sevgili Arsız Ölüm – Latife Tekin

“Şu ülkede kaç tane Dirmit var acaba diye düşünecek, hepsini teker teker kurtarmak isteyeceksiniz. Sonra bir bakacaksınız aslında siz de Dirmit’siniz. Belki cinlerle büyümemiş olabilirsiniz ama bu “modern dünya”nın ayıpları, hırsları ve başarısızlıklarıyla büyüdünüz ne de olsa, sizin cinleriniz de bunlardı.”

2016’da En Sevdiğim Kitaplar

4- Eş – Jenny Offill

“Eş’i herkese öneririm ancak kadınlara özellikle öneriyorum. Alın okuyun bu kitabı, belki içindeki her şey size çok yakın gelmeyecek ama Eş’te siz de kendinizi bulacaksınız emin olun. Kırık dökük bir aşk hikayesi, bir evlilikle, eş olmakla geçip giden bir yaşam size çok şey anlatacak.”

2016’da En Sevdiğim Kitaplar

5- M Treni – Patti Smith

“Öğleden sonra başladığım kitabı akşam bitirmiştim. Gün boyunca elimden düşüremedim, kitabın bana verdiği huzurdan kopmak istemedim. Kitapta geçen şarkıları, kitapları, yazarları, mekanları sonradan incelemek üzere bol bol not da aldım. Bir günümü tamamen ona ayırdım desem yalan olmaz sanırım.”

Sizin 2016’da sevdiğiniz kitaplar hangileriydi? Yeni yazarlar keşfettiniz mi?

Menüye dön