Kitaplık Kedisi: 2015’te En Sevdiğim Kitaplar

Kitaplık Kedisi: 2015'te En Sevdiğim Kitaplar

2015 geçirdiğim en verimli senelerden oldu. Birçok kitap okudum, yeni yeni yazarlar keşfettim ve en çok da kitaplardan zevk almanın en güzel yanının onları paylaşmak olduğunu daha iyi anladım. Dolayısıla okuduğum her kitabı Kitaplık Kedisi’nde paylaşmaya özen gösterdim. Arada sırada sizden gelen mesajlarla mutlu oldum, bazen de laf olsun torba dolsun diye yorum yazanları bloke etmek zorunda kaldım. Her şeye rağmen çok eğlendim ama en çok da kitap okudum! Eh en sevdiklerimi de elbette sizinle paylaşmasam olmazdı.

2015’te En Sevdiğim Kitaplar – İlk 5

2015’te Goodreads’in söylediğine göre toplamda 100 tane kitap ve 23993 sayfa okudum. (Hepsini Goodreads‘ten inceleyebilirsiniz.) Bence gerçekten hiç fena olmasa da 2016’da daha fazla okumayı planlıyorum. Neyse! Durum böyle olunca bunca kitap arasından en sevdiğim kitapları seçmek biraz zor oldu açıkçası. Zor oldu çünkü elemem gereken ve gerçekten çok sevdiğim o kadar çok kitap vardı ki bilgisayar başında saatler geçirirken buldum kendimi. 2014’te en sevdiğim kitaplar gibi bu kitaplar da bu sene yayınlanmış kitaplar değiller. Benim bu sene okuduğum kitapları içeriyorlar. Bu listeye girememiş ama yine de hayran kaldığım kitapları da kitaplar kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Ben Frankfurt'ta Şoförken - Aydın Engin

1- Ben Frankfurt’ta Şoförken – Aydın Engin

“Bir süre hiçbir şey yapmadım, yapamadım. Elim belimde dolandım biraz. Kitabı elime alıp bir sonraki anısını okuyana kadar da aklımı toplayamadım. İnsanı çok derinde bir yerlerde yakalıyor Aydın Engin.” Ne yapın edin Aydın Engin’i mutlaka okuyun. Mutlaka!

Kitaplık Kedisi: 2015'te En Sevdiğim Kitaplar

2- İnce Memed 1 – Yaşar Kemal

“Yaşar Kemal’in öyle bir sesi var ki kitabı okurken ta içinizde yankılanıyor. Bu sesi zaten bildiğinizi, yıllardır duyduğunuzu düşüneceksiniz; öylesine tanıdık gelecek size.” Henüz Yaşar Kemal okumadıysanız 2016’da okunacaklar listenize hemen yazın derim.

Kitaplık Kedisi: 2015'te En Sevdiğim Kitaplar

3- Adınla Çağır Beni – Andre Aciman

Bu sene beni en çok etkileyen kitaplardan oldu Adınla Çağır Beni. Uzunca bir süre unutmayacağım kitabı okurken hissettiklerimi ve düşündüklerimi. Gerçekten aşık olmuş, olmak isteyen herkese öneririm.

Kitaplık Kedisi: 2015'te En Sevdiğim Kitaplar

4- Yıldızın Saati – Clarice Lispector

“Clarice Lispector sizi karşısına oturtup ağzınızı açamayacağınız bir konuşma sürdürüyor sanki kitap boyunca. Ağzınızı açamıyorsunuz çünkü görmek istemediğiniz her şeyi size tüm çıplaklığıyla gösteriyor ve aslında bu zamana kadar bakmadığınız için de suçlu olmanız gerektiğini söylemese de hissettiriyor.” Bunu da sadece 90 sayfada yapıyor. Sakın kaçırmayın derim.

Kitaplık Kedisi: 2015'te En Sevdiğim Kitaplar

5- Güzel Harabeler – Jess Walter

“Güzel Harabeler biraz tarihi roman, biraz aşk romanı ancak en çok da hiç beklenmedik derinlikte bir roman.” Bu senenin “feel good” romanı Güzel Harabeler oldu. İyi hissetmek istediğinizde okuyun derim.

Sizin 2015’te en sevdiğiniz kitaplar nelerdi? Bundan sonra mutlaka okurum diyeceğiniz yeni yazarlar keşfettiniz mi?

Menüye dön