Kitapları Kurtaran Kedi – Sosuke Natsukawa

Kitapları Kurtaran Kedi onlu yaşlarımda okusam belki çok seveceğim bir kitap olabilirdi ancak şu yaşımda ne yazık ki beni hayal kırıklığına uğrattı. Ne kedisi ne fantastik ögeleri ne de aşılanmaya çalışılan kitap sevgisi kitabı sevmeme yetmedi. Hatta yazarı bir yerden sonra sıkıcı hikayelerini ille de anlatmaya çalışan yaşlı amcalara benzettim. Her ne kadar iyi niyetli olsalar da vaaz veren yazarlardan bıkmadık mı hala?

Kitapları Kurtaran Kedi - Sosuke Natsukawa

Kitapları Kurtaran Kedi bayağı olduğu su götürmez tonlarca cümlesi, iki boyutlu karakterleri, doğru dürüst bir şey anlatamayan hikayesi ile çoğu okurca sevilmeyecek diye düşünüyorum. Ben özellikle karakterlerden biri kedi olduğu için büyük bir heyecanla okumaya başlamıştım kitabı. Ancak kedinin sönük bir yan karakter olduğunu görünce her şey değişti. Kitabın adının aksine kitapları kedi kurtarmıyor, kedinin yol gösterdiği, içine kapanık bir lise öğrencisi kurtarıyor hepsini. Elbette bu esnada bu utangaç öğrencinin değişimini de görüyoruz.

Özetle bu kitaba paranızı harcamayın derim. Okunacak onca iyi kitap varken kıymetli vaktinizi heba etmeyin. İlle de alacaksanız çocuklar için fena olmayabilir.

Turkuvaz Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kitapları Kurtaran Kedi – Sosuke Natsukawa

“Kitapların yüreği vardır,” dedi kedi birden.

“Kitaplar oldukları yerde kaldığı sürece, yalnızca kâğıt tomarından öteye geçmez. Muazzam güç harcanan şaheserler bile, muhteşem öykülerin anlatıldığı büyük eserler bile, kapakları açılmadığı sürece kâğıt parçalarından ibarettir. Fakat insanların duygularını döktükleri, değer verdikleri kitaplar, yürek barındırır.”

Sıradan bir lise öğrencisi olan Rintaro Natsuki, birlikte yaşadığı ve şehrin kıyısında küçük bir kitabevinin sahibi olan dedesinin ölümünden sonra bir başına kalır. Natsuki Kitabevi’nin tavana kadar tıka basa kitap dolu raflarının arasında mutsuz ve umutsuz geçirirken günlerini, nereden geldiği bilinmeyen konuşan bir kedi çıkar ortaya ve her şey birdenbire değişmeye başlar…

Kitabevinin koridorları arasında ortaya çıkan gerçeküstü labirentlere girerek, birbirinden fantastik maceralar yaşarlar. Tutsak kitapların kaderi, Rintaro ve bu acayip kedinin elindedir artık…

Kitapları Kurtaran Kedi Japonya’nın çok satan yazarlarından Sosuke Natsukawa’nın kaleminden, kitapların da bir yüreği olduğunu ve başkalarını düşünen bir yüreğin gücüyle insanların mutlu bir hayata gülümseyebileceklerini bizlere hatırlatan bir roman.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön