Allison Hoover Bartlett – Kitapları Fazla Seven Adam

Kitaplar hakkında kitaplar serisinde bu kez Allison Hoover Bartlett’in Kitapları Fazla Seven Adam: Bir Hırsız, Bir Dedektif ve Edebi Saplantılarla Dolu Bir Dünyanın Gerçek Öyküsü adlı kitabını okudum. Nadir kitap dünyasına bir kez girildiğinde çıkılması zor ve içinde yer alması daha da zor bir dünya olduğunu daha net gördüm diyebilirim.

Kitapları Fazla Seven Adam  Allison Hoover Bartlett

Bartlett gerçek bir hırsız ve gerçek bir dedektif ile yaptığı röportajlar ve deneyimlediklerini toplamış bu kitapta. Hırsız, kendini tamamen kitaplara adamış, hayatını onlarsız geçiremeyeceğini düşünen ve sürekli hırsızlık yapan bir adam. Dedektif ise kitapları aynı derecede seven ama kendini onları korumaya adamış bir adam. Kitap boyunca ikisinin birbirini nasıl kolladığını, birinin kovalanıp birinin kovaladığını görüyoruz. Bu esnada birçok şahane kitap ve kitapçı tanıtılıyor. Nadir kitap dünyasında işlerin nasıl yürüdüğünü de görebiliyorsunuz ve ne yazık ki hırsızlığın ne kadar kolay yapılabildiğini de. Buraya kadar her şey şahane ancak yazar sürekli araya girip kendi ahlaki değerlerini sokuyor gözümüze gözümüze. Bu kısımları hızlıca okuyup geçerseniz çok sıkılmazsınız diye tahmin ediyorum. Ben kitabı orijinalinden okudum ama dilimize de çevrilmiş. Eminim çevirisi de iyidir çünkü hiç zorlayacak bir kitap değildi. Okuyabiliyorsanız orijinalinden yoksa çevirisini okuyun derim.

Kitapları Fazla Seven Adam

Paloma Yayınevi’nden çıkan Kitapları Fazla Seven Adam adlı kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya!

Gerçek bir suç hikâyesinin, insanların kitaplarla kurduğu samimi, karmaşık ve bazen de tehlikeli ilişkinin, nadir kitap dünyasının ve bu kitapları satan, biriktiren ve çalan insanların öyküsü.
Pişmanlık nedir bilmeyen kitap hırsızı Gilkey, ülkenin dört bir yanındaki kitapçılardan bir servet değerinde nadir kitaplar çalmıştır. Ancak çoğu hırsız para kazanma amaçlı hırsızlık yaparken, Gilkey bir sevgi uğruna çalar: kitap sevgisi. Kendini göreve adamış ‘bibliyohafiye’ Ken Sanders da onu yakalama konusunda belki de Gilkey kadar takıntılıdır. Bu ilginç kedi-fare öyküsünü merak, sezgi ve mizah unsurlarıyla harmanlayan Allison Hoover Bartlett, okuyucuyu kitaplara karşı beslenen fanatik şehvet dünyasının derinliklerine daldırıyor ve insanları sevdikleri bir kitabı ele geçirmek için her yolu mübah görmeye neyin ittiğini inceliyor.

Menüye dön