Kırmızı Otobüs – Tarık Dursun K.

Kırmızı Otobüs 919 numaralı otobüsün öyküsünü anlatıyor. Ah bir duysanız başından geçenleri! 2015 yılının Ağustos ayında kaybettiğimiz Tarık Dursun K.’nın usta kaleminden şirin mi şirin bir kitap çıkmış ortaya. Özellikle arabalara, kamyonlara, otobüslere meraklı erkek çocuklarının bayılarak okuyacağına eminim. Ancak koca bir kadın olarak ben de zevkle okudum!

Kırmızı Otobüs - Tarık Dursun K.

Kırmızı Otobüs, diğer otobüslerden farklı bir otobüs. Onun diğerleri gibi tek bir markası yok çünkü o birçok farklı otobüsün parçalarından oluşturulmuş bir otobüs. 919’un garajdaki diğer arkadaşlarının yaşadıklarını dinlerken orada yaşayan kediyle dostluk kuracak ve sürücüler ve biletçilerin hayatlarına ortak olacaksınız. Yolcuların başından geçenleri okurken yer yer gülecek yer yer şaşıracaksınız! Bir de 919’un okul çocuklarını bir geziye götürüşü var ki en çok onu seveceksiniz. Taşıdığı onca insan arasında en sevdiğinin çocuklar olduğunu söylüyor Kırmızı Otobüs, ona siz de katılacaksınız. Çocuklara bir yandan hayvan sevgisi aşılarken bir yandan her kesimden insanın öyküsüne yer veren bir kitap bu. Çocukların bu otobüsten çok şey öğreneceği ve bundan sonra insana daha çok değer vereceği kesin! Keyifle okuyun!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Bunca yıl otobüslük ettim; çok şeyler gördüm, çok şeyler duydum, çok şeyler geçti başımdan. Ama çocuklar kadar sevecen, çocuklar kadar barışçı, çocuklar kadar sağduyulu, insancıl olanlarına rastlamadım insanlar arasında.”
“Mevsim ilk yazdı. Kent yollarında gidip gelirken farkında değildik. Ama dışına çıkar çıkmaz, hemen anladım. İlk yaz gelmişti, hem de çoktan. Güneş ortalığı ısıtıyordu. Yol boyunca gördüğüm ağaçların hepsi çiçek açmışlar, bazıları yeşil yeşil yaprağa durmuşlardı bile.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kırmızı Otobüs – Tarık Dursun K.

Otobüse binmeyen kalmasın!
Her otobüsün anıldığı bir markası var ama ben onlardan biraz farklıyım. Aslında biraz onlar gibiyim ama benim markam değil, numaram var. O kadar yolcu taşıyınca anlatacak da çok şeyi oluyor insanın.
Yolcuları bir de benim gözümden izlemeye ne dersiniz?

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş Aralığı: 9, 10, 11+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön