Kınıkoğlu Diyeti – Murat Kınıkoğlu

Kınıkoğlu Diyeti, son dönemde okumaya doyamadığım sağlıklı beslenme kitapları arasındaki yerini aldı. Murat Kınıkoğlu vejetaryen beslenme ağırlıklı bir diyet önerdiğinden kitabın içeriğini hayli merak ediyordum ve aslını isterseniz aradığımdan çok daha fazlasını buldum. Sanıyorum hiçbir zaman bir vegan ya da vejetaryen olmayacağım ama yarı vejetaryen olabilirim diye düşünüyorum.

Kınıkoğlu Diyeti içinde yer alan onlarca bilgi ile beni müthiş bir şekilde aydınlattı. Bu zamana kadar yaptığım diyetin aslında yarı vejetaryen olduğunu ve çok da sağlıklı olduğunu görmem de beni ayrıca sevindirdi diyebilirim. Önceden okuduğum ve çok etkilendiğim Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın Taş Devri Diyeti adlı kitabına ve genel olarak Canan Karatay’a tamamen ters düşen bir kitap bu. Ben her iki tarafın kendimce en müthiş yiyeceklerini seçip, haftalık düzenime oturttum. Her kitapta farklı farklı bilgiler yer alıyor bu arada, size de hepsini okumanızı ve eğer sağlıklı bir beslenme yolu seçecekseniz gerçekten uzun bir araştırma yaptıktan sonra karar vermenizi öneririm. Bu okuma sürecinde o kadar güzel şeyler öğreneceksiniz ki baharatından sebzesine pazar alışverişleriniz tamamen değişecek. Sağlıklı beslenme meraklılarına öneririm. Bir de Canan Karatay’ın Kınıkoğlu’na verdiği cevapları şuraya iliştirmesem de olmaz. Karar sizin. Keyifle!

Kınıkoğlu Diyeti - Murat Kınıkoğlu

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kınıkoğlu Diyeti – Murat Kınıkoğlu

“Uzun ve Sağlıklı” Yaşamın Sırları!

Dr. Murat Kınıkoğlu’nun, beslenme konusunda yapılmış yüzlerce bilimsel çalışmanın ışığında ve 33 yıllık meslek hayatında elde ettiği tecrübelerle hazırladığı Kınıkoğlu Diyeti / Sağlık İçin Yemek kitabı, sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak isteyenlerin başucu kitabı olacak!..

Kalp hastası olmamak sizin elinizde…
Bu ülkedeki milyonlarca insan gibi ben de yakınlarımı (annemi, dayımı ve bir ağabeyimi) kalp krizinden kaybettim… Kayıplarımız için yıllar boyu genetik yapımızı suçladım, bugün bir kardiyolog olarak sorunun tamamen “kötü beslenme” olduğunu biliyorum.

Kanser riskinizi azaltabilirsiniz…
Son on yılda yapılan araştırmalar, yalnız kalp krizi değil, tedavisinde çaresiz kaldığımız kanser dahil pek çok hastalığın beslenmeyle yakın ilişkili olduğunu gösterdi.

Ömrünüzü uzatabilirsiniz…
Bu kitap, bilimsel çalışmaların ışığında “uzun ve sağlıklı” bir yaşamın “beslenme” sırlarını öğretmeyi amaçlıyor. Yediklerinize dikkat ederek -ve biraz yürüyerek- bir ay içinde vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Ve en önemlisi “Kınıkoğlu Diyeti”yle yaşam sürenizi 10-15 sene uzatabilir, genleriniz size 65 yıllık bir ömür biçiyorsa 80’e ulaşabilirsiniz.

Yemek tarifleri…
Kitabın son bölümünde, lezzetten çok, sağlıklı beslenmenin amaçlandığı yemek tarifleri bulacaksınız. Neticede ben aşçı değil doktorum, size diğer yemek kitapları gibi parmak yediren lezzetler değil sağlıklı bir yaşam vadediyorum.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön