Kim Young-Ha – Kendimi Yıkmaya Hakkım Var

İlk kez Kim Young-Ha okudum ve ilk kez Kore edebiyatından bir eser okuduğumu fark ettim. Neler kaçırdığımı düşünüp üzülmemeye çalıştım çünkü bunun bir sonu yok. Her yeni yazarda bunu anlıyorum artık. Ancak bu kitabı şiddetle öneririm. Zaten yüz sayfa, hemen bitiyor. Kendinizi neyin içinde bulduğunuzu anlayamayacaksınız!

Kendimi Yıkmaya Hakkım Var

İncecik kitap o kadar dolu dolu ki sanki koca bir roman okumuş gibi oldum bittiğinde. Konusu da hayli ilginç; bir intihar danışmanı ve intihara hazırlanan insanlar. Karakterdeki tanrıcılık isteği ve insanı benim tanrım kim acaba türünden sorulara sürükleyen alt metinler sanırım kitabı kalınlaştırıyor.

Kim Young-ha

Kim Young-Ha ve sanat

Kendimi Yıkmaya Hakkım Var‘da değinilen sanat eserleri de can alıcı elbette. Buraya da fotoğraflarını koyuyorum ki olur da kitabı okursanız hemen gelip buradan inceleyebilesiniz. Emin olun, görmek isteyeceksiniz.

 Jacques-Louis David - The Death of Marat
Jacques-Louis David – Marat’ın Ölümü
gustav klimt - judith
Gustav Klimt – Judith

Kitap Agora Kitaplığı tarafından, çevirisi hayli güçlü Nana Lee eşliğinde dilimize çevrilmiş. Çoğu kitap satan sitelerde tükenmiş. Nereden bulunabilir bir fikrim yok, ben de sahaf festivalinden almıştım. Umarım kitapçılarda vardır. Şimdiden keyifli okumalar!

Tanıtım yazısı:

Shakespeare şöyle demiş: ‘Ölüm cüret edip bize gelmeden önce, sır doludur o ölüm: evine koşup girersek bu günah mıdır?’ Bu büyük oyun yazarından çağlar sonraki bir dönemin şairi Sylvia Plath ise bir adım daha ileriye gider: ‘Kan fışkırmasıdır şiir. Ve bunu önlemenin yolu yoktur.’ Bu satırları yazan kadın, gaz ocağının vanasını açıp intihar etmişti.

Müşterilerim Sylvia Plath kadar yazarlık yeteneğine sahip değillerdi, ama hayatlarının sonunu en az onunki kadar estetik biçimde sona erdirdiler. Onların hikâyelerini anlattığım yazılar artık on cildi aşıyor. Onları yavaş yavaş gün ışığına çıkartacağım. Yazı için telif ücretine falan gerek yok, geçinmek için yeterince param var. Ayrıca, kitap için para almam müşterilerime karşı saygısızlık olur. Maddi hiçbir şey beklemeden bu yazıları bir zarfa koyup yayınevine yollama düşüncesindeyim. Sonra bir köşeye saklanıp müşterilerimin kendi hikâyeleri aracılığıyla diriliş sahnelerini izleyeceğim.”

Kore Edebiyatı’nın parlayan yazarlarından Kim Young-Ha, Kendimi Yıkmaya Hakkım Var adlı yeni romanında, hayatla uzlaşamayan insanların intihar danışmanlığını yapan bir karakter yaratıyor ve onları ölümle buluşmaya hazırlıyor. Kore’de pek rastlanmayan ‘fantazi’ ögesinin kullanıldığı bu romanı, başta Aziz Nesin, Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk olmak üzere pek çok yazarı Kore okuruyla buluşturan Nana Lee’nin çevirisiyle sunuyoruz.

Comments are closed.

Menüye dön