Kibritleri Çok Seven Küçük Kız – Gaetan Soucy

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız Gaetan Soucy’nin çok severek okuduğum bir kitabı oldu. Yazarın ilk romanı olan bu kitap hem konusu hem de karakterleriyle başınızı döndürecek. Bir ilk kitap için gerçekten dahiyane bir iş çıkarmış yazar, sıra dışı bir kitap peşindeyseniz ve ne okuyacağınızı bilemiyorsanız, aradığınız kitap bu olabilir.

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız ana karakterin kullandığı dil ile daha ilk sayfalarında hangi açıdan farklı olduğunu gösterecek. Kitap ilerledikçe de daha derinlerde aslında neler yaşandığını iyice kavrayacak ve böylesi bir hikayenin böylesi enfes bir şekilde nasıl anlatıldığına şaşıracaksınız. Babalarının ölümünden sonra yalnız kalan iki kardeşin hikayesini anlatıyor bu kitap. Ancak nasıl yetiştikleri ve dünyayı nasıl gördükleri kitabın asıl konusunu oluşturuyor. Yazar dili o kadar ustalıkla kullanmış ki karakterlerin dünyasında buluveriyorsunuz kendinizi ve işin dahası dünyaya ve her şeye ana karakterin gözünden bakıyorsunuz. Saçlarınız toprak ve yağmur kokuyor, güzel bir kız olsanız da kendinizi bir oğlan sanıyorsunuz ve insanların olduğu bu dünya sizi çok şaşırtıyor. Keyifle!

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız - Gaetan Soucy 2

Tanıtım yazısı:

“Kardeşimle ben kâinatla baş etmek zorunda kaldık, çünkü baba bir sabah, daha gün ağarmadan, ruhunu sessizce teslim etti. (…) Kardeşimle bana parçalanıp dağılmamamız için emirler gerekliydi, bu bizim yapı harcımızdı. Baba olmadan hiçbir şey yapmasını bilmiyorduk. Kendi kendimize yapabildiklerimiz tereddüt etmekten, var olmaktan, korkmaktan, acı çekmekten ibaretti.”

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız, daha önce iki kitabını yayımladığımız Kanadalı yazar Gaétan Soucy’nin 1998 yılında dünya edebiyat sahnesinde büyük bir heyecan ve beğeni uyandıran hatta bir başyapıt olarak karşılanan ilk romanı. Bir tiran olan babalarının ölümünün ardından, dış dünyayla hiç ilişki kurmadan yaşadıkları malikânenin dışındaki hayatla ve nasıl kullanacaklarını bilemedikleri özgürlükleriyle başa çıkmayı öğrenmeye çalışan iki çocuğun şaşırtıcı ve sarsıcı hikâyesi; istisnai ve olağandışı yazar Soucy’nin edebî dehasının en çarpıcı örneği.

Buradan satın alın: Kibritleri Çok Seven Küçük Kız – Gaetan Soucy

Bu kitapla ne içilir: Sanırım sıcak bir şeyler içilir. Ama sert de olabilir. Irish coffee diyelim mi?
Bu kitapla ne dinlenir: Şu çalma listesi bence iyi gider: Late Night Jazz

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Sonraki yazı ➝
Menüye dön